RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Kiedyś zmuszali, teraz się wycofują. Chiny ograniczą możliwość aborcji

W ciągu 5 lat zabito blisko 10 mln nienarodzonych Chińczyków (fot. Shutterstock)
W ciągu 5 lat zabito blisko 10 mln nienarodzonych Chińczyków (fot. Shutterstock)

Po dekadach drastycznej polityki kontroli urodzeń, której narzędziem był m.in. przymusowe aborcje, Chiny ograniczają możliwości ich przeprowadzania. Władze w Pekinie zapowiedziały ograniczenie aborcji „ze względów niemedycznych” - jak napisano w komunikacie. W Chinach zmniejsza się liczba urodzeń, a analitycy przestrzegają przed poważnymi skutkami tego trendu w nadchodzących dekadach.

Przez selektywne aborcje na świat nie przyszło 23 mln kobiet

Aborcje przeprowadzone ze względu na płeć dziecka doprowadziły w niektórych krajach, przede wszystkim w Chinach i Indiach, do poważnego zachwiania...

zobacz więcej

Chińska Rada Państwowa zamierza przedstawić nowe wytyczne dotyczące aborcji w Chinach. Możliwości jej przeprowadzenia „ze względów niemedycznych” mają zostać ograniczone.

Wcześniej Chiny zaostrzyły przepisy dotyczące przeprowadzania aborcji ze względu na płeć dziecka. Zgodnie z prawem rodzice mogą poznać płeć dziecka dopiero podczas porodu.

Według chińskiej Narodowej Komisji Zdrowia w latach 2014-2018 w Chinach przeprowadzono 9,7 mln aborcji, o ponad 50 proc. więcej niż w latach 2009-2013. Z roku na rok w Państwie Środka na świat przychodzi coraz mniej dzieci. Nie pomogło odejście od polityki jednego dziecka, a nawet umożliwienie Chińczykom posiadania trojga potomstwa.

Chiny to najbardziej ludny kraj świata, jednak tempo przyrostu naturalnego w ostatnim dziesięcioleciu jest najwolniejsze od lat 50. ubiegłego wieku. Oczekuje się, że chińskie władze wprowadzą pakiet ustaw stanowiących zachętę do posiadania dzieci.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Przeczytaj także: Od świń w meczetach do sterylizacji w obozach. Ujgurowie pod rządami Chin

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej