RAPORT

Tusk kontra Tusk

Norwegia wprowadza zakaz sprzedaży samochodów spalinowych

Działania norweskiego rządu zmierzają do minimalizowania zanieczyszczeń (fot. Shutterstock)
Działania norweskiego rządu zmierzają do minimalizowania zanieczyszczeń (fot. Shutterstock)

Norwegia rezygnuje ze sprzedaży aut z silnikami spalinowymi. Według nowego rozporządzenia władz tego kraju, ostatnie takie auto zostanie sprzedane w kwietniu 2022 roku.

Ekologiczny Watykan. Powstały pierwsze punkty ładowania elektrycznych aut

12 pierwszych punktów ładowania samochodów elektrycznych uruchomiono na terenie Watykanu. Będzie ich w sumie 20. To kolejna watykańska inicjatywa...

zobacz więcej

Jak podaje portal  Obserwatorlogistyczny.pl, początkowo zakaz sprzedaży samochodów spalinowych planowano wprowadzić dopiero w 2025 roku. Jednak pomysł norweskiego rządu na całkowitą eliminację takich aut z miejscowych dróg  bardzo spodobał się obywatelom tego kraju, co przyspieszyło zakaz ich kupna. 

Trend na ekoauta panuje już od kilku lat 


Panujący w kraju trend na samochody ekologiczne, potwierdza  raport sprzedaży aut w kraju.  W tym roku z salonów wyjechało 54 801 nowych pojazdów elektrycznych. Na drugim miejscu znalazły się pojazdy hybrydowe (30 165). Nowych samochodów benzynowych kupiono tylko 4 743, a z silnikiem diesla – 4 728 – poinformował portal, powołując się na norweskie źródła. 

Zauważono, że w Norwegii jedyny problem może stanowić  mały dostęp do elektrycznych ciężarówek. Nad jego rozwiązaniem pracują światowe korporacje samochodowe. 

Norwedzy już od kilku lat masowo wymieniają samochody spalinowe na ekologiczne. Według ekspertów ten kraj może wkrótce stać się światowym liderem pod względem liczby ekopojazdów na drogach – twierdzi portal. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej