RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

System hesco-bastion na granicy z Białorusią. Przyda się, gdy spadną temperatury

MON zdecydowało o budowie na granicy posterunków w systemie hesco-bastion (fot. Dominika Zarzycka/NurPhoto via Getty Images)
MON zdecydowało o budowie na granicy posterunków w systemie hesco-bastion (fot. Dominika Zarzycka/NurPhoto via Getty Images)

Po konsultacjach ze Strażą Graniczną zdecydowaliśmy o budowie na granicy posterunków w systemie hesco-bastion; to specjalne umocnienia, które będą służyły funkcjonariuszom SG i żołnierzom m.in. podczas niskiej temperatury – powiedział w poniedziałek wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz.

Nakryli ich przy granicy z Polską. Łukaszenka rozstawia żołnierzy z karabinami snajperskimi?

Przy granicy z Polską, po białoruskiej stronie, Straż Graniczna zaobserwowała żołnierzy, którzy wcześniej nie byli widziani w tej okolicy. Rzecznik...

zobacz więcej

Wiceszef MON-u wziął w poniedziałek udział w posiedzeniu sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych poświęconej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Jak poinformował, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zdecydował po konsultacjach ze Strażą Graniczną o wybudowaniu specjalnych posterunków na granicy, z których korzystać będą funkcjonariusze SG i żołnierze. Mają być one wykorzystywane szczególnie podczas złej pogody. Budowa umocnień rozpoczęła się w poniedziałek.

Wiceszef MON zaznaczył, że posterunki będą budowane w systemie hesco-bastion. – To są takie specjalne umocnienia, one będą służyły pomocą Straży Granicznej, jak również i żołnierzom Wojska Polskiego w realizacji zadań, mając na względzie również zmienne warunki atmosferyczne i obniżoną temperaturę – mówił Skurkiewicz.

Dodał, że Siły Zbrojne RP zaangażowane są w działania związane ze wsparciem Straży Granicznej od 5 lipca br. – Na obecną chwilę już wykonaliśmy prawie 90 kilometrów pionowej budowli inżynierskiej i ok. 140 km poziomej, czyli te trzy bele zasieków, które są realizowane – powiedział.

Czytaj także: Straż Graniczna o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy


Tak przewożą migrantów. SG ujawnia kolejne nagranie

Straż Graniczna udostępniła nagranie, na którym widać, jak białoruscy pogranicznicy przewożą migrantów przybyłych z Bliskiego Wschodu na różne...

zobacz więcej

Zaznaczył, że żołnierze budują również siatkę zabezpieczającą zwierzęta przed zranieniem. Takich zabezpieczeń wykonano już ok. 100 km. – Na dzień dzisiejszy – to są dokładne dane – jest zaangażowanych w te działania 2400 żołnierzy – powiedział.

Zaznaczył, że Wojska Obrony Terytorialnej w pasie nadgranicznym – w 183 gminach – wykonują zadania związane z przekazywaniem informacji czy dodatkowymi szkoleniami z jednostkami samorządu terytorialnego. – To jest dokładnie 651 żołnierzy – powiedział.

Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Obejmuje on 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Rząd uzasadnia konieczność wprowadzania stanu wyjątkowego sytuacją na granicy z Białorusią, gdzie reżim Alaksandra Łukaszenki prowadzi „wojnę hybrydową”.

Czytaj także: Ponad 5 tys. prób nielegalnego wejścia na terytorium RP


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej