RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szykuje się prowokacja? Za fałszowaniem lokalizacji okrętów stoi m.in. Rosja

Dane dotyczące żeglugi norweskich okrętów po rosyjskich wodach były nieprawdziwe (fot. Shutterstock)
Dane dotyczące żeglugi norweskich okrętów po rosyjskich wodach były nieprawdziwe (fot. Shutterstock)

Norweskie okręty przebywające podczas ćwiczeń BALTOPS w czerwcu 2021 r. w porcie w Gdyni miały rzekomo wtargnąć na rosyjskie wody terytorialne. Tak wynika z informacji uzyskanych od serwisu monitorującego żeglugę morską. O sprawie informuje portal norweskiego publicznego radia i telewizji. Z artykułu wynika, że norweska marynarka wojennej, a także właściwe urzędy w Polsce i Danii – wyjaśniają, że takie wtargnięcie nie miało miejsca.

„Bez weryfikacji kolportują ruskie wrzutki”. Internauci są oburzeni

Od kilku dni rosyjskie konta rozsiewają w sieci materiały dotyczące m.in. szefa KPRM Michała Dworczyka. Nikt nie jest w stanie zweryfikować, w jak...

zobacz więcej

Jak czytamy na portalu NRK, według serwisu Marine Traffic, zajmującego się monitorowaniem żeglugi, 16 czerwca wieczorem dwie korwety rakietowe (KNM Gnist i KNM Storm) wypłynęły z Gdyni na Zatokę Gdańską i kierując się na wschód dotarły do granicy rosyjskich wód terytorialnych. Od około północy 17 czerwca przez ponad 3 godziny okręty miały pływać po wodach terytorialnych Federacji Rosyjskiej na wysokości Mierzei Wiślanej, Cieśniny Piławskiej i Półwyspu Sambijskiego, po czym opuściły je mniej więcej na wysokości miejscowości Rosity na Mierzei Kurońskiej.

Norweski nadawca, powołując się na informacje uzyskane zarówno od tamtejszej marynarki wojennej, jak i urzędów morskich w Norwegii, Danii i Polsce, twierdzi, że w rzeczywistości ani jedna ani druga korweta nie dotarła na rosyjskie wody terytorialne.

Według Bjørna Bergmana, analityka pracującego dla organizacji zajmujących się kłusownictwem morskim, w 2020 r. sfałszowano lokalizacje ponad setki okrętów. Co najmniej w jednym z takich przypadków, we wrześniu 2020 r., to właśnie rosyjskie okręty miały udawać jednostki norweskie – pisze portal NRK powołując się na raport wywiadu. Podczas gdy faktycznie fregaty Roald Amundsen i Niels Juel stały w swoich portach macierzystych, serwis Marine Traffic lokalizował je w cieśninie Skagerrak oddzielającej Danię (Jutlandię) od Norwegii. O podobnych przypadkach w marcu – tym razem w grę wchodziła lokalizacja w sumie aż 10 jednostek – informowali Szwedzi.

Rzeczniczka norweskiej marynarki wojennej Torill Herland uważa, że za co najmniej częścią takich przypadków stoi Rosja. – Mogą to być ćwiczenia mające na celu doskonalenie umiejętności oszukiwania w celu kreowania poczucia niepewności i chaosu – mówi Herland.

Dziennikarze NRK sprawdzili, czy jest możliwe oszukanie serwisu Marine Traffic, z którego pochodzą sfałszowane informacje. Udało się im stworzyć fałszywą stację bazową, zlokalizowaną w Mogadiszu w Somalii i rzekomo śledzić za jej pomocą kuter rybacki z Dżibuti. Chodziło o jednostkę, która faktycznie istnieje, ale dane na temat jego zachowania były oczywiście zmyślone. „Po kilku sekundach kuter pojawił się w serwisie” – czytamy na portalu. Okazało się, że do przeprowadzenia eksperymentu wystarczył numer identyfikacyjny jednostki: unikalny, ale dostępny publicznie.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Marine Traffic zostało poinformowane o luce w systemie i zapewnia, że podjęło odpowiednie środki w celu zapobieżenia tworzeniu fałszywych stacji bazowych przez osoby nieuprawnione.

Przeczytaj także: Gdzie spodziewać się prowokacji Rosji? Amerykański wojskowy ostrzega

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej