RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Po wyborach do Bundestagu. FDP rozpocznie rozmowy z Zielonymi

Wyniki wyborów do Bundestagu (fot. Shutterstock)
Wyniki wyborów do Bundestagu (fot. Shutterstock)

Federalny komitet wykonawczy liberalnej partii FDP podjął decyzję o rozpoczęciu „wstępnych rozmów” z Zielonymi w sprawie ewentualnej współpracy rządowej. Partie chcą poszukać wspólnej płaszczyzny. Poinformował o tym szef FDP Christian Lindner po poniedziałkowym posiedzeniu komitetu w Berlinie.

Jaki kurs nowych władz Niemiec wobec Polski? Ekspert: Kontynuacja lub zaostrzenie presji

– Mamy do czynienia z remisem SPD i CDU więc trudno wskazywać, której z partii przypadnie urząd kanclerza, natomiast o ile CDU to jest jakaś...

zobacz więcej

Przewodniczący Wolnej Partii Demokratycznej (FDP) Christian Lindner, wraz z sekretarzem generalnym FDP Volkerem Wissingiem, kieruje rozmowami z Zielonymi. – Pomiędzy Zielonymi a FDP istnieją największe różnice merytoryczne wśród partii demokratycznego centrum, które mogłyby teraz rozmawiać ze sobą przy tworzeniu rządu – wyjaśnił Lindner. Dlatego też sensowne jest szukanie najpierw wspólnej płaszczyzny.

Po pierwszych rozmowach z Zielonymi FDP mogłaby przyjąć zaproszenia do rozmów od socjaldemokratów (SPD) lub chadeków (CDU/CSU), gdyby takie się pojawiły. Kandydat SPD na kanclerza Olaf Scholz zadeklarował wcześniej, że chce jak najszybciej zawrzeć koalicję z Zielonymi i FDP. To, że obie strony chcą najpierw ze sobą porozmawiać, jest „jak najbardziej w porządku”, stwierdził Scholz.

Po niedzielnych wyborach do Bundestagu, w których zwyciężyła SPD z niewielką przewagą nad CDU/CSU, prawdopodobny jest zarówno sojusz rządowy SPD z Zielonymi i FDP, jak i chadecji z tymi samymi koalicjantami.

Według wstępnych wyników FDP uzyskała w wyborach do Bundestagu 11,5 procent. Dzięki temu udało się jej poprawić wynik z 2017 roku; kiedy osiągnęła 10,7 proc. poparcia.

Zobacz także: Podział mandatów w nowym Bundestagu


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej