RAPORT

Tusk kontra Tusk

Stan wyjątkowy do grudnia? Premier reaguje po konferencji min. Kamińskiego

Stan wyjątkowy na granicy z Białorusią trwa od 2 września (fot.PAP/Artur Reszko)
Stan wyjątkowy na granicy z Białorusią trwa od 2 września (fot.PAP/Artur Reszko)

Kwestią przedłużenia stanu wyjątkowego zajmie się rząd podczas wtorkowego posiedzenia – zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że sytuacja na polsko-białoruskiej granicy jest nadal poważna i wymaga szczególnych działań.

Szokujące materiały służb o zatrzymanych migrantach: terroryzm, dekapitacje, dewiacje [WIDEO]

Polskie służby zweryfikowały tożsamość części migrantów zatrzymanych po przebyciu polsko-białoruskiej granicy. Zidentyfikowali materiały świadczące...

zobacz więcej

„Premier Mateusz Morawiecki wprowadził do jutrzejszego porządku obrad Rady Ministrów kwestię przedłużenia stanu wyjątkowego. Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej jest nadal bardzo poważna i wymaga szczególnych działań” – napisał Müller na Twitterze.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński zapowiedział wcześniej w poniedziałek, że będzie rekomendował rządowi przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

– Jeżeli żołnierz białoruski mierzy do naszego żołnierza z broni długiej, przeładowuje tę broń, po drugiej stronie nasz funkcjonariusz może myśleć, że padnie strzał. Póki co ten strzał nie pada (...). Rzucane są petardy w kierunku naszych żołnierzy, którzy rozstawiają zapory na granicy, wykłada się jakieś pakunki nie wiadomo co zawierające, potem gwałtownie ten żołnierz odbiega, sugerując, że za chwilę nastąpi wybuch – z takimi sytuacjami mamy codziennie do czynienia – mówił szef MSWiA.

– Te sytuacje powodują, że jako odpowiedzialny za bezpieczeństwo naszej granicy minister spraw wewnętrznych będę składał Radzie Ministrów rekomendację ws. przedłużenia stanu wyjątkowego – zapowiedział.

Stan wyjątkowy w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego obowiązuje od 2 września. Objęte są nim 183 miejscowości (115 w woj. podlaskim i 68 w woj. lubelskim). Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

teraz odtwarzane
Służby ujawniają szokujące informacje o migrantach

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej