RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Niemka broniła Nord Stream 2. Teraz żąda zablokowania elektrowni w Polsce

Manuela Schwesig (fot. Sean Gallup/Getty Images)
Manuela Schwesig (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Manuela Schwesig od 2017 roku pełni funkcję premiera Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Gdy ważyły się losy Nord Stream 2, walczyła o budowę gazociągu z Rosją, a nitka wychodzi dziś na brzeg w jej landzie. Teraz, gdy niemiecka polityk dowiedziała się o polskich planach ws. atomu, ostro reaguje. Niewykluczone, że poparcia dla zablokowania projektów Warszawy będzie szukać wśród urzędników Komisji Europejskiej.

Rosati wymienia „kłamstwa” PiS ws. Turowa. Dostał mocną odpowiedź

Dariusz Rosati z Platformy Obywatelskiej przekonywał, że PiS kłamie ws. kopalni Turów i działa niewłaściwie. „Budowa ekranu filtracyjnego za 20 mln...

zobacz więcej

Jak informował minister klimatu Michał Kurtyka, konkrety ws. budowy elektrowni jądrowej w Polsce mają być gotowe w połowie 2022 r.

W lutym weszła w życie wynegocjowana i podpisana umowa międzyrządowa z USA ws. współpracy w celu rozwoju programu energetyki jądrowej oraz cywilnego przemysłu jądrowego w Polsce. Zakłada się, że w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni.

Zobacz także:   Sprawa kopalni Turów. „TSUE przekroczył swoje uprawnienia”

Te plany zaniepokoiły premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manuelę Schwesig, która domaga się reakcji rządu centralnego.

– Rząd landu sprzeciwia się planom Polski względem energetyki jądrowej. Mówiliśmy o tym wyraźnie w dyskusjach regionalnych. Oczekujemy, że rząd federalny wykorzysta wszelkie opcje zatrzymania tych planów – zaznaczyła Schwesig cytowana przez „Ostsee Zeitung” i „Biznes Alert”.

Niemcy węglem stoją. Lawina komentarzy: Hipokryzja!

„Jadę przez Niemcy, wszystkie elektrownie wiatrowe nie pracują (jak zwykle ostatnio). Skąd energia? Z węgla!” – napisała w sieci jedna z...

zobacz więcej

Chociaż elektrownie jądrowe działają w Niemczech od lat, Schwesig obawia się, że w Polsce mogłoby dojść do tragedii. Ewentualna katastrofa ekologiczna w naszym kraju miałaby wówczas wpływ na sytuację w Niemczech. Polityk zaznacza także, iż Niemcy planują odchodzić od atomu.

„Dlatego Schwesig może próbować uzyskać wpływ na notyfikację modelu finansowego polskiego atomu przez Komisję Europejską” – czytamy.

Zobacz także:   „Mieszkańcy Polski i Czech nie życzą sobie sporu ws. Turowa”

Co ciekawe, Niemka znana jest w swoim kraju jako „Schroeder w spódnicy”. Głośno popierała budowę Nord Stream 2 i współpracę rządów w Berlinie oraz Moskwie.

Z kolei były kanclerz Gerhard Schroeder zarabia dziś miliony euro, pracując dla rosyjskich firm energetycznych. Uchodzi też za dobrego przyjaciela prezydenta Rosji Władimira Putina.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej