RAPORT

Wojna na Ukrainie

Zakazali opuszczania domów. W ich kierunku płynie lawa z wulkanu Cumbre Vieja

Władze hiszpańskiej La Palmy nakazały mieszkańcom zachodniej części wyspy pozostać w poniedziałek w domach z powodu zbliżania się lawy z wulkanu Cumbre Vieja, który od tygodnia znajduje się w fazie erupcji. – Wulkan jest coraz bardziej agresywny, jest coraz więcej lawy i dziur, przez które ta lawa się wylewa – mówi w rozmowie z TVP Info Karolina Bazydło, Polka mieszkająca na La Palmie.

Wulkan sparaliżował rolnictwo na La Palmie. Lawa pokryła kilkaset hektarów upraw [WIDEO]

Niedzielny wybuch wulkanu Cumbre Vieja doprowadził do paraliżu rolnictwa na hiszpańskiej wyspie La Palma. Lokalne władze wskazują, że lawa zalała...

zobacz więcej

Zakaz wychodzenia z domów dotyczy około 5 tys. mieszkańców gminy Tazacorte, gdzie spodziewane jest zejście lawy do Oceanu Atlantyckiego.

Według hiszpańskich wulkanologów w poniedziałek rano lawa z Cumbre Vieja znajdowała się około 800 metrów od zachodniego wybrzeża La Palmy.

Wulkan Cumbre Vieja coraz groźniejszy


Eksperci wskazali, że po niedzielnym osłabieniu erupcji w poniedziałek wulkan zwiększył swą aktywność, a także emisję wydalanych gazów i popiołu.

W dalszym ciągu zamknięte jest lotnisko na La Palmie, na którym w poniedziałek rano oczekuje na wylot z tej kanaryjskiej wyspy około 100 osób. W sobotę ponad 3 tys. oczekujących na wylot samolotem pasażerów wydostało się z kanaryjskiej wyspy statkiem Santa Cruz de la Palma. Komentatorzy wskazują, że w normalnych warunkach z wyspy odpływało wcześniej zaledwie 350 osób dziennie.

Zobacz także: Starcie tytanów natury: grzmoty vs. wulkan. Sfotografowano spektakularne zjawisko

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej