RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Rosyjskie wojska nie wracają do bazy. Po „Zapad-2021” wchodzą na zaanektowany Krym

Poligon Opuk (fot. Satellite image (c) 2021 Maxar Technologies via GettyImages)
Poligon Opuk (fot. Satellite image (c) 2021 Maxar Technologies via GettyImages)

Na zaanektowanym przez Rosję Krymie rozpoczęły się manewry rosyjskich wojsk desantowych. W ćwiczeniach biorą udział pułki desantowo-szturmowe i artyleria – poinformowała agencja TASS. Zaplanowane na trzy dni ćwiczenia mają miejsce krótko po rosyjsko-białoruskich manewrach „Zapad-2021”. W tym samym czasie ćwiczy też Ukraińska armia z udziałem przedstawicieli 15 krajów, w tym 11 państw NATO.

Wybory w Rosji. Nawet członkowie komisji mówią o fałszerstwach

Tydzień po zakończeniu wyborów parlamentarnych w Rosji, coraz więcej organizacji i ugrupowań żąda unieważnienia wyników i powtórzenia głosowania....

zobacz więcej

W ćwiczeniach bierze udział około 2 tys. żołnierzy, a na poligony wyprowadzono ponad 100 jednostek ciężkiego sprzętu wojskowego.

Czołgi, wyrzutnie rakiet i pociski przeciwpancerne


Wszystkie zadania będą realizowane na poligonie Opuk we wschodniej części półwyspu. Oddziały zgrupowane w tym regionie mają ćwiczyć obronę terytorium Krymu przed atakami wojsk desantowych przeciwnika, wykorzystując wszelkie dostępne rodzaje broni, w tym: czołgi, wyrzutnie rakiet i artylerię wyposażoną w pociski przeciwpancerne.

W ubiegłym tygodniu rosyjska armia zorganizowała w południowym okręgu wojskowym manewry z udziałem 10 tys. żołnierzy. Wcześniej Rosja i Białoruś przeprowadził wspólne ćwiczenia pod kryptonimem „Zapad-2021”, których część odbywała się na białoruskich poligonach w pobliżu granic Polski. W ubiegłym tygodniu na Ukrainie rozpoczęły się wielonarodowe strategiczne manewry dowódczo-sztabowe Zjednoczone Wysiłki 2021 z udziałem ok. 12,5 tys. wojskowych, z udziałem przedstawicieli 15 krajów, w tym 11 państw NATO.

Manewry te przebiegają na wszystkich głównych poligonach ukraińskich oraz w basenie Morza Czarnego i Azowskiego. Ćwiczenia potrwają do 30 września. Do 1 października trwają też w obwodzie lwowskim na zachodzie Ukrainy wielonarodowe manewry Rapid Trident 2021 z udziałem ok. 6 tys. Żołnierzy.

Zobacz także: Minister Obrony: Podjąłem decyzję o utworzeniu kolejnych brygad WOT
teraz odtwarzane
Minister Obrony: żołnierze WOT niosą pomoc mieszkańcom terenów przygranicznych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej