RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Jestem po rozmowach z Jarosławem Kaczyńskim”. Minister sprawiedliwości ujawnia plany

Zbigniew Ziobro chce zakończyć „strajk włoski” niektórych sędziów (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)
Zbigniew Ziobro chce zakończyć „strajk włoski” niektórych sędziów (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował, że jest już „po rozmowach” z wicepremierem, prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim na temat dalszej reformy wymiaru sprawiedliwości. – Jesteśmy bardzo bliscy ustalenia zmian, które uznajemy za konieczne do przeprowadzenia – powiedział. Odniósł się też do sprawy przed Trybunałem Konstytucyjnym, który ma orzec, czy konstytucja jest aktem nadrzędnym nad traktatami.

Kim jest sędzia, która chce zamknąć Turów? „Jej stanowisko to decyzja jednej osoby”

500 tys. euro dziennie to kara, jaką TSUE nałożył na Polskę za wydobywanie węgla w kopalni Turów. – To nie jest wyrok, tylko decyzja jednej osoby –...

zobacz więcej

O kwestię zmian w sądownictwie Ziobro pytany na antenie Poranka Rozgłośni Katolickich Siódma9. Minister podkreślił, że przekonuje prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego do „zdecydowanej reformy” kończącej „strajk włoski” niektórych sędziów, którzy jego zdaniem „nie pracują, tylko zajmują się polityką”.

Ziobro: Zielone światło dla reformy


– Jestem już po rozmowach z Jarosławem Kaczyńskim. Co do szczegółów: ostatnie kwestie zostały jeszcze do omówienia i mam nadzieję, że niebawem będziemy mogli te reformy przedstawić – poinformował.

Na pytanie, czy w takim razie otrzymał już zielone światło do przeprowadzenia tych zmian, Ziobro odparł: „Mogę powiedzieć, że jesteśmy na dzień dzisiejszy (...) bardzo bliscy ustalenia wszystkich szczegółów, które zarówno pan prezes Jarosław Kaczyński, jak i ja jako minister sprawiedliwości uznajemy za właściwe do przeprowadzenia”. – Oczywiście polityka bywa zmienną, ale jestem przekonany, że są bardzo mocne podstawy, żeby powiedzieć, że niebawem będziemy mogli te zmiany – jako już uzgodnione politycznie – co do szczegółów przedstawić – poinformował szef MS.

„Kolonialne traktowanie Polski”


Odnosząc się do apelu Komisji Europejskiej o wycofanie wniosku premiera z Trybunału Konstytucyjnego, Ziobro ocenił, że jego forma jest „skandaliczna”.

– To jest naprawdę traktowanie kolonialne Polski (...) Nawet wracając do czasów minionych Związku Sowieckiego, kiedy byliśmy pod butem sowieckim, to komisarze sowieccy nie pozwalali na taką publiczną ostentację, ale załatwiali to inaczej – ocenił.

– Mam nadzieję, że Trybunał zachowa się jak należy i w sposób rzetelny, uczciwy, opisze realny stan prawny, jaki ma miejsce, czyli powie o nadrzędności konstytucji nad traktatami – stwierdził szef resortu sprawiedliwości.

Zobacz także: Morawiecki: Chyba założę koszulkę z napisem „konstytucja”
teraz odtwarzane
Morawiecki: Chyba założę koszulkę z napisem „konstytucja”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej