RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Podział mandatów w nowym Bundestagu

W stosunku do poprzedniej kadencji zyska m.in. FDP (fot. PHAS/UIG/Getty Images)
W stosunku do poprzedniej kadencji zyska m.in. FDP (fot. PHAS/UIG/Getty Images)

W niedzielnych wyborach do niemieckiego Bundestagu według wstępnych wyników najwięcej głosów zdobyła socjaldemokratyczna SPD – 25,7 proc., pokonując chadecką Unię CDU/CSU – 24,1 proc. Wiadomo już, jak te rezultaty przełożą się na liczbę posłów w nowej kadencji parlamentu, który powinien ukonstytuować się do 26 października.

„Języczkiem u wagi będzie FDP”. Ambasador RP w Berlinie o wyborach w Niemczech

Ambasador RP w Berlinie uważa, że niezależnie od tego, czy nowy niemiecki rząd zostanie zbudowany wokół chadecji czy socjaldemokracji, to z...

zobacz więcej

Za SPD i CDU/CSU kolejne miejsca w wyborach zajęli Zieloni – 14,8 proc., liberałowie z FDP - 11,5 proc. oraz prawicowo-populistyczna AfD – 10,3 proc.

W nowym Bundestagu zasiądzie 735 posłów – wynika z danych federalnej komisji wyborczej. Zwycięska SPD otrzyma 206 mandatów (o 53 więcej, niż w poprzednich wyborach w 2017 roku), w ławach Unii zasiądzie 151 posłów CDU (spadek o 49) i 45 z CSU (mniej o jednego posła), Zieloni będą mieli 118 przedstawicieli (o 51 więcej).

W stosunku do poprzedniej kadencji zyska też FDP – będzie mieć 92 posłów (o 12 więcej). AfD zmniejszy liczbę swoich przedstawicieli o 11 – teraz będzie ich 83. Mocno spadnie też liczba deputowanych Lewicy - będzie ich 39, aż o 30 mniej, niż w kończącej się kadencji Bundestagu.

Do parlamentu dostał się także jeden poseł Związku Wyborców Południowego Szlezwiku (SSW), reprezentujący mniejszość duńską w RFN.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej