RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Talibowie grożą fryzjerom. „Surowa interpretacja szariatu”

Usługi fryzjerskie na ulicy Kabulu, stolicy Afganistanu (fot. Kaveh Kazemi/Getty Images)
Usługi fryzjerskie na ulicy Kabulu, stolicy Afganistanu (fot. Kaveh Kazemi/Getty Images)

Policja religijna znów rządzącego Afganistanem Talibanu ostrzegła fryzjerów w prowincji Helmand, że będą karani za strzyżenie i golenie męskiego zarostu, ponieważ jest to sprzeczne z surową interpretacją prawa muzułmańskiego, której zwolennikami są talibowie. Podobne ostrzeżenie otrzymali także niektórzy fryzjerzy w Kabulu.

Talibowie zapowiadają egzekucje. „Obcinanie rąk jest konieczne”

Afganistan wróci do takich praktyk jak obcinanie rąk czy egzekucje – zapowiedział w rozmowie z AP mułła Nooruddin Turabi, odpowiedzialny w rządzie...

zobacz więcej

– Bojownicy talibów nachodzą nas i nakazują, byśmy przestali przystrzygać brody – powiedział jeden z fryzjerów w afgańskiej stolicy. Talibowie ostrzegli, że poszanowania przepisów szariatu będę strzegli występujący incognito inspektorzy.

Afganistan: zakaz strzyżenia i golenia bród


Inny stylista fryzur z Kabulu mówi o tym, że talibowie poinstruowali go, by „nie propagował amerykańskiego stylu” i zaprzestał strzyżenia i golenia bród. Fryzjerzy tłumaczą też, że wraz z wprowadzeniem przez talibów nowych porządków i utratą klientów ich biznesy stały się nieopłacalne, a sami będą musieli szukać nowej pracy.

Podczas pierwszych rządów talibów w Afganistanie w latach 1996-2001 mężczyznom zakazano noszenia bardziej wyszukanych fryzur i nalegano na zapuszczanie brody – przypomina BBC. Dodaje, że po upadku Talibanu wielu afgańskich mężczyzn zaczęło bardziej dbać o swoje włosy i zarost oraz korzystać z usług oferujących modne uczesanie zakładów fryzjerskich. Podejście talibów do sprawy męskiego zarostu to kolejny znak tego, że mimo początkowych zapewnień o rezygnacji z najbardziej restrykcyjnych elementów swoich poprzednich rządów, Taliban narzuca Afgańczykom swoją surową interpretację szariatu – ocenia BBC.

Zobacz także: Makabryczne sceny w Afganistanie. Talibowie powiesili mężczyznę na dźwigu

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej