RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Rosati wymienia „kłamstwa” PiS ws. Turowa. Dostał mocną odpowiedź

Dariusz Rosati (fot. European Union 2019 - Source: EP, Emilie GOMEZ)
Dariusz Rosati (fot. European Union 2019 - Source: EP, Emilie GOMEZ)

Dariusz Rosati z Platformy Obywatelskiej przekonywał, że PiS kłamie ws. kopalni Turów i działa niewłaściwie. „Budowa ekranu filtracyjnego za 20 mln zamknęłaby temat” – zaznaczył. „Ekran został wybudowany” – odpowiedziała mu europosłanka Anna Zalewska (PiS). Wymiana ciosów była jednak znacznie dłuższa.

Prezydent: Jakaś nieodpowiedzialna pani powiedziała sobie, że trzeba wstrzymać wydobycie w Turowie

– Jakaś nieodpowiedzialna pani powiedziała sobie, że trzeba wstrzymać wydobycie w kopalni w Turowie, nie zastanawiając się, że to 7 proc. polskiej...

zobacz więcej

Kara nałożona przez TSUE na Polskę w sprawie kopalni Turów wywołuje wiele emocji. Polacy są poruszeni tym, jak wielkich pieniędzy Unia żąda od Polski za funkcjonowanie niezbędnych dla nas kopalni i elektrowni.

Teraz sprawa dzieli też polityków.

„Kłamstwa PiS ws. Turów. Czesi od 2 lat alarmowali w sprawie braku wody. Bez skutku” – napisał na Twitterze Dariusz Rosati z Platformy.

Zobacz także:   Sprawa kopalni Turów. „TSUE przekroczył swoje uprawnienia”

„Elektrownia Turów dostarcza 3,5 proc. krajowej energii, a nie 7” – dodał. Przekonywał również, że TSUE żąda wstrzymania wydobycia węgla, a nie zamknięcia elektrowni.

„Budowa ekranu p/filtracyjnego za 20 mln zamknęłaby temat. Po prostu partacze” – podsumował.

Na wpis polityka opozycji zareagowała Anna Zalewska. „Panie pośle, oto kilka faktów” – zaczęła swój komentarz europosłanka PiS.

Kim jest sędzia, która chce zamknąć Turów? „Jej stanowisko to decyzja jednej osoby”

500 tys. euro dziennie to kara, jaką TSUE nałożył na Polskę za wydobywanie węgla w kopalni Turów. – To nie jest wyrok, tylko decyzja jednej osoby –...

zobacz więcej

„Wieloletnie badania IMGW wskazały, że wydobycie nie wpływa na poziom wód gruntowych, 2019 – podpisanie porozumienia” – zaznaczyła.

Jak dodała, Turow dostarcza od 3.5 proc. do 7 proc. krajowej energii i zależy to od wielu czynników, więc informowanie przez część mediów i polityków o „7 proc.” jest uzasadnione.

Zobacz także:   „Mieszkańcy Polski i Czech nie życzą sobie sporu ws. Turowa”

„Bez węgla nie ma elektrowni” – wskazała także Zalewska, odnosząc się do argumentu, że TSUE zabrania wydobycia, a nie działania kopalni.

„A ekran został wybudowany” – zaznaczyła.

Spór między politykami skomentowała w sieci Małgorzata Golińska, sekretarz stanu w ministerstwie klimatu i środowiska.

„Chciałabym wierzyć, że nie sprawdzili faktów i powtarzają brednie. Ale ten fałszywy przekaz powiela praktycznie każdy z nich. Pomimo wielokrotnych tłumaczeń” – napisała o politykach opozycji.

„Niestety nienawiść do ludzi z PiS powoduje, że stają przeciw Polsce, bo akurat nam Polacy powierzyli obecnie rządy” – stwierdziła Golińska.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej