RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Wiceszef białoruskiego MSW ostrzega przed „prowokacją”. „Trafiają do nas terroryści”

Od wiosny liczba nielegalnych migrantów gwałtownie wzrosła (fot. Maciej Moskwa/NurPhoto via Getty Images)
Od wiosny liczba nielegalnych migrantów gwałtownie wzrosła (fot. Maciej Moskwa/NurPhoto via Getty Images)

Zawracani na Białoruś migranci to potencjalni terroryści i ekstremiści, za którymi stoją zachodnie służby specjalne – oświadczył białoruski wiceminister spraw wewnętrznych Mikałaj Karpiankou. Jest on objęty zachodnimi sankcjami.

Migranci kręcą się po Grodnie. Mieszkańcy zaniepokojeni

Od piątku zaniepokojeni mieszkańcy Grodna, leżącego kilka kilometrów od granicy z Polską, informują redakcję telewizji Biełsat o grupach migrantów...

zobacz więcej

„W całej Europie Zachodniej są zbierani i członkowie IS (Państwa Islamskiego) i ci, którzy siedzieli tam w aresztach, w celu destabilizacji sytuacji na Białorusi” – oświadczył Karpiankou, który jest też dowódcą białoruskich wojsk wewnętrznych.

Według niego stoją za tym „służby specjalne”. „I oni, niby zawracając nielegalnych migrantów, przerzucają nam tutaj terrorystów i ekstremistów” – przytacza wypowiedź Karpiankoua agencja Interfax–Zapad.

Wskazał on również, że białoruskim pogranicznikom pomagają wojska wewnętrzne, „żeby nie dopuścić do prowokacji, których mogą się dopuścić, powiedzmy, służby zachodnie z naszego terytorium wobec Litwy, Łotwy, Polski”. Jego zdaniem mogłoby bowiem dojść do „wielopiętrowych kombinacji”.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Karpiankou powiedział jednak, że „Bóg jest z Białorusinami”, a białoruscy funkcjonariusze „dzielą się z migrantami swoim jedzeniem i przynoszą im drewno na opał”.

Od wiosny liczba nielegalnych migrantów, którzy trafiają do państw UE z terytorium Białorusi gwałtownie wzrosła. Według UE jest to efekt celowych działań białoruskich władz.

Al-Kaida opublikowała nagranie. Uznawany za zmarłego przywódca mówi o WTC

Al-Kaida znów próbuje zszokować świat. W 20. rocznicę zamachów na World Trade Center organizacja opublikowała nagranie, w którym pojawia się...

zobacz więcej

Ułatwiają one migrantom z Iraku i innych krajów przyjazd na Białoruś, a następnie przechodzenie przez granicę w miejscach, gdzie jest to niedozwolone. Tylko w sierpniu granicę z Polską próbowało nielegalnie przekroczyć blisko 2 tys. osób.

Władze Białorusi odrzucają oskarżenia, a w mediach państwowych konsekwentnie budowana jest narracja, według której to państwa sąsiednie, Polska, Litwa i Łotwa, działają niezgodnie z prawem, łamiąc prawa migrantów.

Nielegalnych migrantów można tymczasem zobaczyć na ulicach białoruskich miast. W piątek wieczorem w Mińsku kilkuosobowe grupy, głównie mężczyzn, gromadziły się m.in. w centrum miasta, skąd potem zabierano te osoby taksówkami lub mikrobusami.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej