RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Bez bandery, ale z kokainą za ponad 35 mln euro

Kokaina jest drugim z najpopularniejszych narkotyków w Europie (fot. Policia Nacional)
Kokaina jest drugim z najpopularniejszych narkotyków w Europie (fot. Policia Nacional)

Hiszpańskie służby przechwyciły 600 mil na zachód od Wysp Kanaryjskich jacht, na którym znajdowało się 1200 kg kokainy. Załogę stanowili Hiszpan i Włoch, którzy nie potrafili powiedzieć, pod jaką płyną banderą i skąd się wzięły narkotyki na pokładzie. Kokaina najprawdopodobniej została przeładowana na pełnym morzu.

Kolumbijskie kartele uruchomiły w Hiszpanii laboratorium do odzyskiwania kokainy

Uderzenie służb hiszpańskich w kolumbijskich narcos na półwyspie. Zlikwidowano laboratorium, w którym odzyskiwano kokainę wmieszaną w farbę.

zobacz więcej

Operację przechwycenia jachtu o nazwie „Memo” zorganizowały wspólnie trzy największe hiszpańskie służby: Policia Nacional (Policja Krajowa), Guardia Civil (Gwardia Cywilna) i Agencja Podatkowa. Ta ostatnia wykorzystała swoją łódź patrolową „Petrel I”, która przechwyciła żaglówkę na wodach międzynarodowych, ok. 600 mil na zachód od Wysp Kanaryjskich.

Załoga „Memo” było totalnie zaskoczona widokiem celników, którzy wkroczyli na pokład jednostki i zatrzymali obu mężczyzn: Hiszpana oraz Włocha. Na jachcie znajdowały się wodoodporne opakunki, w których odkryto czystą kokainę. W sumie funkcjonariusze doliczyli się 1200 kg narkotyku. Taka ilość kokainy warta jest w hurcie ponad 35 mln euro.

Zatrzymani żeglarze milczeli, w kwestii pochodzenia narkotyku. Najprawdopodobniej wyładowano go ze statku towarowego na pełnym oceanie i dalej miał dopłynąć do Hiszpanii.

Podczas konwojowania jachtu z kokainą do portu Las Palmas odkryto, że żaglówka pływała bez bandery jakiegokolwiek z państw. Niejasne tropy prowadziły do Wielkiej Brytanii lub Niemiec, ale władze tych krajów zaprzeczyły, aby miały tę jednostkę w swoich rejestrach. Uznano więc „Memo” za morskiego bezpaństwowca.

Teraz służby zajmują się ustaleniem osób odpowiedzialnych za dostawę, odbiór i dystrybucję kokainy.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej