RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Viktor Orbán: Węgrzy są w stanie przetrwać tylko jako chrześcijanie

„Ile razy chciano nas ograniczyć, byśmy już nie budowali kościołów, tylko meczety” (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)
„Ile razy chciano nas ograniczyć, byśmy już nie budowali kościołów, tylko meczety” (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)

– Węgrzy są w stanie przetrwać tylko jako chrześcijanie, a każdy nowy kościół to bastion w walce o wolność i wielkość narodu - oświadczył premier Węgier Viktor Orbán podczas ceremonii poświęcenia kalwińskiego kościoła Jedności w Budapeszcie.

Orban z wizytą w Warszawie. Był na roratach

Premier Węgier Viktor Orban kończy wizytę w Polsce. Jak poinformował w mediach społecznościowych, nad ranem wziął udział w mszy roratniej w...

zobacz więcej

– Nasza historia uczy, że Węgrzy mogą przetrwać tylko jako chrześcijanie. Kraj zamknięty w granicach, ale dusza bez granic: oto Węgry. Jesteśmy nie tylko narodem budującym kościoły, ale aby przetrwać musimy być narodem budującym kościoły. Każdy nowy kościół to bastion w walce o wolność i wielkość narodu – oznajmił szef rządu.

Viktor Orbán ocenił, że Europa Zachodnia znajduje się „w stadium cywilizacyjnej utraty gruntu i równowagi”, a wielka historyczna rola i posłannictwo, które pełniła przez minione 500 lat europejska cywilizacja chrześcijańska, słabnie i rozwiewa się. Jego zdaniem cywilizacja ta zrezygnowała ze swego posłannictwa oraz dziedzictwa kulturalnego i duchowego.

„Chcą, byśmy budowali meczety zamiast kościołów”


– W takich chwilach myślę o tym, ile osób i ile razy chciało nas ograniczyć, byśmy już nie budowali kościołów, tylko meczety – oświadczył premier.Tymczasem Węgrzy nie chcą „ani zboczyć, ani zejść” z drogi, którą kroczą od tysiąca lat, ale uda im się dalej nią podążać, jeżeli zdadzą sobie sprawę, że wspólnoty państwowe i kościelne muszą ze sobą współpracować – wskazał Orbán. Przeczytaj także: Orbán: Jan Paweł II to największy obrońca państw Europy Środkowej na arenie światowej

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej