RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Co wyróżnia polski Sejm w świecie? „Tak jest tylko we Francji”

Pasieka w sejmie istnieje od 2015 roku (fot. PAP/Rafał Guz)
Pasieka w sejmie istnieje od 2015 roku (fot. PAP/Rafał Guz)

Polski Sejm jest drugim na świecie parlamentem, który posiada własną pasiekę – powiedziała w Przemkowie na Dolnym Śląsku marszałek Sejmu Elżbieta Witek. – To jest najlepszy dowód na to, że włączamy się w tę akcję ochrony pszczół, bo pszczoły są bardzo potrzebne – dodała.

Zabierzemy pszczoły na Marsa? Ważne badania polskiej doktorantki

Czy pszczoły będą mogły towarzyszyć nam na Marsie i czy będą mogły zapylać uprawy w szklarniach marsjańskich – to pytania na które stara się...

zobacz więcej

Marszałek Sejmu była w niedzielę gościem XXI Dolnośląskiego Święta Miodu i Wina w Przemkowie na Dolnym Śląsku. Miejscowość ta słynie z produkcji miodów, a szczególnie miodu wrzosowego.

Witek dziękowała pszczelarzom za ich trud w rozwój tej branży gospodarczej i przypomniała, że od 2015 roku na dachach polskiego parlamentu działa pasieka, która liczy 14 rodzin pszczelich.

– Ona jest, działa, mamy znakomity miód. Nasze pszczoły są łagodniejsze, bardziej miodne niż te środkowoeuropejskie. Jesteśmy drugim na świecie parlamentem, który posiada własną pasiekę. To jest najlepszy dowód na to, że włączamy się w tę akcję ochrony pszczół, bo pszczoły naprawdę są bardzo potrzebne – mówiła.

Podkreśliła, że wyróżnienia i nagrody podczas święta odbierało bardzo wielu młodych pszczelarzy. – To są rzeczywiście bardzo młodzi ludzie i gdy z nimi rozmawiałam, to mówili, że cześć z nich tworzy gospodarstwa wielopokoleniowe, np. wcześniej prowadzone przez ojca, a potem przechodzi na syna. To bardzo dobrze, bo mamy następne pokolenia pszczelarzy w Polsce – wskazała Witek.

Pszczoły potrafią się klonować. Mogą „stworzyć” nawet królową

Robotnice południowoafrykańskiego podgatunku pszczoły miodnej potrafią się klonować w miliony osobników, a z niektórych klonów rozwijają się nawet...

zobacz więcej

Marszałek dodała, że tak wielka impreza pszczelarska jak ta w Przemkowie jest nie lada wyzwaniem, ale tym bardziej trzeba pogratulować organizatorom, że już 21 raz potrafią zgromadzić przedstawicieli branży na takim spotkaniu.

– To świadczy też o dużej konsekwencji, ponieważ utrzymać takie wydarzenie przez 21 lat to jest naprawdę wielka sztuka. Ale jak widać, pszczoły i miód przyciągają do Przemkowa co roku bardzo wielu smakoszy nie tylko z Przemkowa i zagłębia miedziowego, ale też z najdalszych zakątków Polski – powiedziała Witek.

Przypomniała, że pierwszą pasiekę na parlamencie założono w Zgromadzeniu Narodowym we Francji.

– Nie wiem, jak się mają pszczoły francuskie, ale nasze polskie mają się znakomicie. Mają naprawdę idealne warunki do pracy, ponieważ w ogrodach sejmowych jest mnóstwo kwiatów i krzewów, a zaraz obok jest piękny park z drzewami lipowymi, akacjowymi – powiedziała Witek.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej