Rośnie poparcie dla PO, spada dla PiS

W badaniu dla TNS OBOP zyskuje PO, traci PiS (fot. PAP/Leszek Szymański)

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, wygrałaby je Platforma Obywatelska z poparciem 44 proc. PiS uzyskałoby 26 proc. głosów – wynika z sondażu TNS OBOP dla programu „Forum” w TVP Info. W porównaniu z wynikami wyborów z 9 października, poparcie dla PO wzrosło o 5 punktów proc., a dla PiS zmniejszyło się o 4 punkty proc.

W porównaniu do wyników wyborów parlamentarnych poparcie dla innych partii niemal się nie zmieniło. Na Ruch Palikota zagłosowałoby 10 proc. ankietowanych, na SLD – 8 proc., a na PSL – 7 proc. Poza parlamentem znalazłaby się Polska Jest Najważniejsza z poparciem 2 proc.

Według oficjalnych wyników PKW, w październikowych wyborach PO otrzymała 39,18 proc. głosów, PiS – 29,89 proc., Ruch Palikota – 10,02 proc., PSL – 8,36 proc., SLD – 8,24 proc., a PJN – 2,19 proc.

– Po wygranych wyborach Platforma kąpie się w blasku chwały. Pomimo trudnych rozmów koalicyjnych notowana są wysokie, bo społeczeństwo lubi stabilizację. Nie lubi za to sporów wewnątrzpartyjnych, więc PiS traci – komentuje ekspert w dziedzinie marketingu politycznego dr Norbert Maliszewski.

TNS OBOP przeprowadził badanie metodą telefoniczną w dniach 2-3 listopada 2011 roku na reprezentatywnej próbie tysiąca dorosłych Polaków.

Zobacz więcej