RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Wybory w Niemczech: Koniec ciszy wyborczej. Są wyniki exit poll [WIDEO]

Znamy już wstępne sondażowe wyniki wyborów do Bundestagu. Według exit poll chadecy z CDU/CSU i socjaldemokraci z SPD uzyskali po 25 proc. głosów. Na trzecim miejscu uplasowali się Zieloni z 15 proc. wynikiem. Liberalna FDP i prawicowo-populistyczna AfD uzyskały po 11 proc. poparcia. Lewica ma 5 proc. głosów.

W sondażach przed wyborami do Bundestagu SPD nieznacznie wyprzedzała CDU/CSU. Socjaldemokraci mieli poparcie na poziomie 25-26 procent, chadecja zdobywała w zależności od sondażu 22-25 procent głosów. Na trzecim miejscu w tych sondażach plasowali się Zieloni - 16-17 procent, liberalna FDP miała od 10,5 do 12 proc. poparcia, prawicowo-populistyczna AfD - 10 proc., a Lewica 5–6 proc.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Wybory w Niemczech. W Berlinie kolejki do lokali wyborczych

W słoneczną i ciepłą niedzielę przed wieloma lokalami wyborczymi w Berlinie ustawiły się kolejki. Obok wyborów do Bundestagu w stolicy trwają...

zobacz więcej

– Mamy do czyniena z horrorem, może się powtórzyć sytuacja z 2017 roku, kiedy rozmowy trwały pół roku. Najpierw przez trzy miesiące trwały negocjacje chadeków z Zielonymi oraz liberałami. Kiedy zakończyły się one fiaskiem doszło do powstania tzw. wielkiej koalicji

– W tej chwili powtórka takiego scenariusza jest bardzo możliwa, bo obie rządzące partie czyli CDU i SPD wykluczają dalsze istnienie koalicji. – Jeśli koalicja miałaby być trójelementowa, to stworzy to problem, jakie stanowisko przypadnie najmniejszemu koalicjantowi, bo dwaj najwięksi dostaną stanowisko kanclerza i wicekanclerza. Plotki mówią o tajnych rozmowach chadeków z Zielonymi. Dla tych drugich przypadłby urząd prezydenta Niemiec.

– Udział partii Zielonych w nowym rządzie w Niemczech będzie problemem dla Polski, ale pozytywem w ich programie był jasny sprzeciw wobec Nord Stream 2 – powiedział korespondent TVP w Niemczech Cezary Gmyz.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Wybory w Niemczech: Kandydat na kanclerza oddał głos. Wszyscy widzieli na kogo

Wybory federalne w Niemczech muszą być powszechne, wolne, bezpośrednie, równe i tajne. Tymczasem kandydat chadecji na kanclerza Armin Laschet nie...

zobacz więcej

Są już pierwsze komentarze niemieckich polityków.

– SPD ma mandat do rządzenia. Chcemy, aby Olaf Scholz został kanclerzem Niemiec – powiedział w niedzielę po ogłoszeniu wyników exit polls sekretarz generalny SPD Lars Klingbeil na antenie telewizji ZDF.

– Zawsze wiedzieliśmy, że będzie to wyrównany wyścig. Wiedzieliśmy, że będzie to wyrównana kampania wyborcza – dodał Klingbeil. Ocenił też, że wyniki świadczą o „niewiarygodnym sukcesie” socjaldemokratów.

Według prognozy przygotowanej przez ZDF, SPD ma minimalną przewagę nad CDU. Przedstawiciel tego ugrupowania Paul Ziemiak stwierdził, że „wszystkich czeka długa noc wyborcza”.

– Liczby pokazują, że istnieje możliwość stworzenia koalicji Unii (CDU/CSU), Zielonych i FDP – powiedział sekretarz generalny CDU Paul Ziemiak w telewizji ARD po ogłoszeniu rezultatów sondaży powyborczych.

Z kolei kandydat chadeków na kanclerza Armin Laschet przyznał, że Unia CDU/CSU zrobi „wszystko, co w jej mocy”, by stworzyć nowy rząd. Laschet podziękował też ustępującej kanclerz Angeli Merkel „za jej pracę”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej