RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zakrwawione sudarium z Oviedo udostępnione. „Tradycją jest, że pokazujemy chustę ludowi”

Katedra św. Zbawiciela w Oviedo w Hiszpanii (fot. Getty Images)
Katedra św. Zbawiciela w Oviedo w Hiszpanii (fot. Getty Images)

Chusta z Oviedo ponownie została udostępniona. Z okazji świąt Podwyższenia Krzyża Świętego oraz św. Mateusza od 14 do 21 września w katedrze, w tym asturyjskim mieście, na północy Hiszpanii upubliczniono lniany materiał, na którym według tradycji kościelnej, znajdują się plamy krwi z twarzy zmarłego Chrystusa. – Potwierdzenie autentyczności jest niemożliwe. To co się liczy to istotność. Naukowcy przyszli i zbadali włókna. Nauka to widziała. To jest relikwia. Tradycją jest, że pokazujemy chustę ludowi w tych dniach – mówił dla portalu tvp.info ks. José María Hevia Álvarez, kanonik katedry w Oviedo.

Całun Turyński nigdy nie był tak blisko. Uroczyste wystawienie płótna

W Wielką Sobotę w Turynie wystawiono na widok publiczny Całun Turyński. Płótno jest przechowywane w kaplicy Świętego Całunu katedry pw. św. Jana...

zobacz więcej

Stolica wspólnoty autonomicznej Asturia od setek lat przyciąga do siebie pielgrzymów z różnych stron Hiszpanii i świata, którzy chcą zobaczyć święte sudarium („Santo Sudario”). Według tradycji Kościoła katolickiego na lnianej tkaninie o wymiarach 84 x 53 cm znajdują się plamy krwi Chrystusa, które pojawiły się na niej, po tym jak po zdjęciu jego ciała z krzyża materiałem tym wytarto jego twarz i położono na niej chustę przy złożeniu do grobu. Dla bezpieczeństwa sudarium przechowywane jest w Świętej Komnacie (Cámara Santa) w katedrze Świętego Zbawiciela (San Salvador) w Oviedo. W tym roku przypada 1200 rocznica konsekracji tej świątyni.

– Przez wiele lat pielgrzymi stale przychodzili do Świętej Komnaty. Król Alfons II ustanowił to dzieło pielgrzymowania do Oviedo. Wychodząc z katedry jego rzeźba znajduje się po prawej stronie. To on też rozpoczyna szlak do Santiago de Compostela – powiedział dla portalu tvp.info ks. José María Hevia Álvarez, kanonik katedry w Oviedo. Jest on również rektorem tamtejszego seminarium oraz astrofizykiem. W 2000 roku odkrył galaktykę, którą nazwał SMNR 1050 („seminario”); jest autorem publikacji naukowych, m.in. w czasopiśmie „Studium Ovetense”.

Król Asturii Alfons II Cnotliwy, który panował od 791 do 842 roku, przeniósł stolicę królestwa z Cangas de Onís do Oviedo i utworzył tam biskupstwo. Z jego woli powstała Święta Komnata z dwoma kaplicami. Dolna to krypta św. Leokadii, a górna – krypta św. Michała. Przechowywane są tam m.in.: Krzyż Zwycięstwa – symbol kościoła i miasta Oviedo oraz Krzyż Aniołów – symbol Królestwa Asturii.

Alfons II zdecydował też o przeniesieniu drewnianej skrzyni tzw. „Świętej Arki” („Arca Santa”) z relikwiami, w tym sudarium do Oviedo. Celem tego działania było zachowanie ich przed przejęciem przez Arabów. Wydarzenia dotyczą najazdu Persów w 614 roku na Ziemię Świętą i Jerozolimę. Najważniejsze relikwie chrześcijańskie przetransportowano do Aleksandrii. Jednak z powodu zagrożenia oblężenia miasta relikwie w 616 roku przewieziono drogą morską do portu Kartagena w Hiszpanii, a następnie do Sewilli. W 636 roku trafiły one do Toledo. Następnie ze względu na niebezpieczeństwo inwazji muzułmańskiej w 711 roku schowano je na asturyjskiej górze Monsacro. Do Oviedo „Świętą Arkę” przeniesiono w 761 roku. Ks. José Álvarez wskazał, że „przybyły tam całe ciała niektórych świętych – Juliana, Leokadii” i kawałeczki kości kilkudziesięciu świętych. Podkreślił, że „przyjechała też zwinięta chusta”.
Katedra w Oviedo (fot. portal tvp.info/Beata Sylwestrzak)
Katedra w Oviedo (fot. portal tvp.info/Beata Sylwestrzak)

Nadzwyczajne wystawienie Całunu Turyńskiego. „Jest zwierciadłem Ewangelii”

W Wielką Sobotę, drugi rok z rzędu podczas pandemii, wystawiony został Całun Turyński. Transmisję z tego wydarzenia w katedrze w Turynie prowadzono...

zobacz więcej

Sudarium z wieloma plamami krwi było badane przez naukowców, którzy stwierdzili, że pochodzi z I wieku. Zostało ono także porównane z Całunem Turyńskim, który według tradycji kościelnej zakrywał ciało Chrystusa złożonego do grobu. Według ekspertyz krew znajdująca się na obu materiałach – pochodzących z tego samego warsztatu tkackiego – należy do tej samej grupy AB. Szwajcarski kryminolog Maks Frei na podstawie analizy pyłków kwiatowych znalezionych na tkaninie stwierdził, że pochodzi ona z Palestyny z czasów Chrystusa. Technika polaryzacji obrazu pomogła natomiast wskazać, że 70 miejsc na czole i 50 na policzkach oblicza na chuście pokrywa się z obliczem na Całunie Turyńskim. – To co się zgadza w tych dwóch materiałach to DNA – podkreślił kanonik w rozmowie z portalem tvp.info.

Kapłan stwierdził jednak, że „potwierdzenie autentyczności jest niemożliwe”. – To co się liczy to istotność. Zrobiliśmy to co nauka chce. Eksperci przyszli i zbadali włókna. Nauka to widziała. Ale to jest relikwia, z której mamy informacje. To tradycja, że pokazujemy chustę ludowi. Jeśli autentycznie jest to sudarium Pana, to ma on więcej niż 2 tys. lat. Dla nas ma on znaczenie związane z Chrystusem, krzyżem i śmiercią Zbawiciela dla nas – podkreślił duchowny. – Jestem związany z nauką. Uczyłem się o astrofizyce. Istnieje różnica między tym, czym jest autentyczność z jej ograniczeniami a czym jest istotność – dodał.

Zazwyczaj archidiecezja udostępnia sudarium trzy dni w roku – w Wielki Piątek, 14 września w święto Podwyższenia Krzyża Świętego i 21 września w święto św. Mateusza. Między tymi dwoma uroczystościami w katedrze odbywa się też odpust Przebaczenia (Perdonanza). W tym roku wyjątkowo sudarium było wystawione w prezbiterium katedry od 14 do 21 września. Wcześniej chusta była ukazywana z balkonu kaplicy. W 2014 roku włożono płótno do gabloty ważącej 22 kg, z gazem obojętnym, który sprawia, że utrzymuje się ta sama temperatura i ten sam stopnień wilgotności. Dzięki takim warunkom materiał jest chroniony.

W katedrze w Oviedo znajduje się święte sudarium (fot. portal tvp.info/Beata Sylwestrzak)
W katedrze w Oviedo znajduje się święte sudarium (fot. portal tvp.info/Beata Sylwestrzak)

Tam zobaczysz „Świętego Graala”. Kraj cennych relikwii Wielkiego Tygodnia

Hiszpania należy do krajów o największej liczbie relikwii związanych w Wielkim Tygodniem – przypomina w Wielki Czwartek tamtejszy dziennik „ABC”. W...

zobacz więcej

– 14 września każdego roku rozpoczynamy święto Przebaczenia. Przybywają tutaj pielgrzymki parafialne. Tego dnia odbywa się uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego. Dotyczy ono dwóch krzyży, które tutaj mamy – Aniołów (de los Angeles) i Zwycięstwa (de la Victoria) – mówił dla portalu tvp.info ks. José María Hevia Álvarez.

– Wyjmuje się wtedy święte sudarium i pokazuje się je ludowi – zaznaczył duchowny. Jak przekazał, dni obejmujące odpust Przebaczenia nawiązują do „pielgrzymowania prymitywnego do relikwii w Świętej Komnacie”. – W czasie odpustu 6-7 księży siada do konfesjonałów i nie przestajemy (spowiadać). To okazja, by skorzystać ze spowiedzi. Są dane, które mówią, że po 1400 roku na święto Przebaczenia przybyło 66 tys. osób. Kapłan wskazał, że w tym okresie przyjeżdża też wiele osób przed lub po odbyciu pielgrzymki szlakiem św. Jakuba.

Odpust Przebaczenia został zatwierdzony przez papieża Eugeniusza IV w 1438 roku; obowiązywał on w uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego oraz osiem dni przed lub po tym święcie. Papież Jan Paweł II w 1982 roku zatwierdził możliwość otrzymania odpustu zupełnego od 14 do 21 września.

Święto rozpoczęto mszą świętą, którą celebrował Nuncjusz Apostolski w Hiszpanii abp Bernardito Cleopas Auza. Purpurat zaznaczył, że w tym roku odpust zbiegł się z 1200 rocznicą katedry w Oviedo.

– Katedra jest znakiem magisterium, autorytetu pasterza Kościoła lub diecezji i znakiem jedności wierzących w tej samej wierze, co biskup; komunii z kolegium episkopalnym, z następcą św. Piotra – wyjaśniał abp Auza.

Zobacz także: Wierni w Paryżu modlą się przed relikwią korony cierniowej Chrystusa


– Wystawiliśmy przed nami największą relikwię – chustę, w którą owinięto twarz Pana Jezusa podczas pochowania po zdjęciu z krzyża – najcenniejszy znak chrześcijaństwa – razem z całunem turyńskim. Z miłości naszego Pana dla nas wszystkich, który oddał swoje życie – zaznaczył Nuncjusz Apostolski w Hiszpanii.
Oviedo w Asturii (fot. portal tvp.info/Beata Sylwestrzak)
Oviedo w Asturii (fot. portal tvp.info/Beata Sylwestrzak)

Nowe badania potwierdzają autentyczność Całunu Turyńskiego

Najnowsze badania przeprowadzone przez włoskich naukowców potwierdzają, że „człowiek, który został okryty Całunem Turyńskim, został wcześniej...

zobacz więcej

Przypomniał też, że do tej katedry pielgrzymował papież Jan Paweł II 20 sierpnia 1989 roku. – Adorował święte sudarium i udał się przed krzyż Aniołów – wspominał.

Papież Polak mówił wtedy m.in. o wykorzystaniu talentów i trudnościach w pracy, z którymi trzeba się zmierzyć. – „Trud” nie jest czym innym jak wysiłkiem inteligencji i woli każdego człowieka, by uczynić swoim – dar, który jest ofiarowany za darmo przez Stwórcę i dziedzictwo, przekazywane przez kulturę – mówił w 1989 roku Jan Paweł II. Określił też, że „praca nie jest nigdy wprowadzeniem anonimowej siły, ale dynamicznym wyrażeniem kultury”.

– Praca nie musi ograniczać się na wystarczającej produkcji rzeczy w dziedzinie machiny społecznej, ale musi być przede wszystkim humanizacją natury i wzrostem człowieka w swoim człowieczeństwie – dodał papież Polak podczas pielgrzymki do Oviedo.

Już wcześniej w tym miesiącu ulice Oviedo były ozdobione iluminacjami m.in. na święto św. Mateusza. 21 września odbyła się m.in. uroczysta msza św. z udziałem tamtejszego arcybiskupa Jesúsa Sanz Montesa.

– Zawsze będziemy potrzebować święta jako pewnego rodzaju rozejmu, gdzie odłożymy na bok wiele codziennych trudności, które wiele razy wypełniają zmęczeniem i sennością sceptycyzm – mówił podczas homilii abp Montes.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Hiszpański arcybiskup podkreślił też wartość rodziny w kontekście trudów codzienności. – Każdy z nas wraca do domu każdego popołudnia, wskazując na rodzinę jako na tę przestrzeń, w której jesteśmy przyjęci z otwartymi ramionami. (…) Życzymy sobie i wracamy do tego życzenia, by nikt nie zniszczył rodziny w imię niczego ani nikogo; żeby życie było chronione na wszystkich jego etapach, a nie sprzedawane lub przemycane – podkreślił abp Montes.

Zobacz także: „Cud św. Januarego”. Krew patrona Neapolu upłynniła się


(fot. portal tvp.info/Beata Sylwestrzak)
(fot. portal tvp.info/Beata Sylwestrzak)

Stworzono model ciała Chrystusa. Mężczyzna z Całunu Turyńskiego zrekonstruowany w 3D

Zdaniem uczonych Jezus miał 180 cm wzrostu.

zobacz więcej

13 października – w dniu, w który przypada 1200 rocznica konsekracji katedry w Oviedo – zostanie odprawiona msza święta w rycie mozarabskim, który przeważał na Półwyspie Iberyjskim między VI a XI wiekiem. Choć w zmienionej postaci to wciąż ryt ten jest obecny w Toledo i Salamance.

W rozmowie z portalem tvp.info ks. José Álvarez zwrócił uwagę na pewne szczegóły znajdujące się w retabulum przy ołtarzu w katedrze. – Na lewo, ostatni na dole jest św. Roch, patron chroniący od zarazy. Św. Roch znajduje się na nastawie ołtarzowym z 1512, a nie kanonizowano go aż do 1578 roku – zaznaczył kanonik. Jak wyjaśniał, retabulum wykonywano podczas pandemii, „która tutaj w mieście trwała do 1518 roku”.

Wskazał, że w retabulum znajduje się też figura innego patrona dotkniętych zarazą – św. Sebastiana. – Znamy też pewną sytuację, gdy zorganizowano procesję z sudarium przez miasto podczas pandemii – wskazał kapłan. Dodał, że „w książkach mówi się o ok. 14-15 zarazach w mieście”. Duchowny powiedział też, że w dzielnicy św. Łazarza „znajdowała się kaplica dedykowana św. Rochowi, gdzie sprowadzano zakażonych; a leczyli ich wolontariusze”.

Zobacz także: Kwietne dywany na 5 kontynentach z okazji Roku Jakubowego


Oviedo związane jest też ściśle z pielgrzymowaniem do Santiago de Compostela. To właśnie w tym mieście zaczyna się szlak pierwotny (camino primitivo), którym pielgrzymi od kilkunastu wieków zmierzają na pieszo do galicyjskiego miasta.
W Oviedo rozpoczęło się pielgrzymowanie do Santiago de Compostela (fot. portal tvp.info/Beata Sylwestrzak)
W Oviedo rozpoczęło się pielgrzymowanie do Santiago de Compostela (fot. portal tvp.info/Beata Sylwestrzak)

Miasto Oviedo na północy Hiszpanii (fot. portal tvp.info/Beata Sylwestrzak)
Miasto Oviedo na północy Hiszpanii (fot. portal tvp.info/Beata Sylwestrzak)


Katedra w Oviedo (fot. portal tvp.info/Beata Sylwestrzak)
Katedra w Oviedo (fot. portal tvp.info/Beata Sylwestrzak)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej