RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Morawiecki: Tusk został okiwany przez mafie vatowskie. Zrobił exit do Brukseli, a potem Brexit

„Więcej haratał w gałę niż rządził” (fot.  Shutterstok/Bart Lenoir)
„Więcej haratał w gałę niż rządził” (fot. Shutterstok/Bart Lenoir)

– Może Donald Tusk potrafi się kiwać na boisku, zdaje się więcej „haratał w gałę” niż rządził, ale został okiwany przez przestępców podatkowych - mówił na spotkaniu z mieszkańcami Przecławia (woj. podkarpackie) premier Mateusz Morawiecki. Wskazywał, że luka vatowska w tamtym czasie wynosiła od 30 do 40 mld zł rocznie. – Donald Tusk zrobił exit z Polski, z polskiej polityki do Brukseli, a potem zrobił Brexit – dodał szef rządu.

Premier Morawiecki: Nie zostawiamy samorządów samych sobie

Nie zostawiamy samorządów samych sobie, tworzymy programy, fundusze, bo wszystkich traktujemy równo; nasi poprzednicy w swojej polityce nie...

zobacz więcej

– Jak zrobił ten swój exit w 2014 r., jak uciekł do Brukseli, to przyznał się, że jest zielony w sprawach gospodarczych. Jednak my musimy wiedzieć, że i on, i Platforma Obywatelska, jest absolutnie, całkowicie zielona w sprawach mieszkańców małych i średnich miast – powiedział.

Wskazywał, że porównania inwestycji za czasów rządów PO-PSL i PiS „wypadają żenująco”. – Granda, to co się działo w tamtych czasach. Rzeczywiście musimy dbać o to, żeby nasza polityka gospodarcza, polityka społeczna trwały dalej – podkreślił.

– Po '89 r. mieliśmy nadzieję, na dekomunizację, a dostaliśmy deindustrializację. Mieliśmy nadzieję na deubekizację, a dostaliśmy degrengoladę moralną – dodał Morawiecki.

Przypomniał, że w sobotę obejrzał film Jana P. Matuszyńskiego „Żeby nie było śladów”, który opowiada o zabójstwie Grzegorza Przemyka. Według szefa rządu, „sądy III Rzeczypospolitej poprzez sztuczki, przedawnienia, przeciągania doprowadziły do tego, że sprawcy tej zbrodni nie zostali ukarani”.

– To jest hańba sądów III Rzeczpospolitej i dlatego wymiar sprawiedliwości musi być naprawiany i będzie dalej reformowany przez nas – powiedział.

Tusk, Rostowski, Kopacz, Budka i luka vatowska


Premier zwracał też uwagę na lukę vatowską, która - jak mówił - została wygenerowana przez „Tuska i (Jacka) Rostowskiego, (Ewę) Kopacz i (Borysa) Budkę”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

– Może Donald Tusk potrafi się kiwać na boisku, zdaje się więcej „haratał w gałę” niż rządził, przynajmniej jak wynika z bardzo wielu dokumentów, natomiast jedna rzecz jest najważniejsza - on został okiwany przez mafie vatowskie. Został okiwany przez przestępców podatkowych. Został ze swoją prawą ręką od finansów - ministrem Rostowskim całkowicie okiwany i nikomu wtedy nie było do śmiechu" - mówił premier.

„Fenomen w skali świata”. Premier o Polskim Państwie Podziemnym

Premier Mateusz Morawiecki w 82. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego oddał hołd wszystkim Polakom, którzy kontynuowali polską...

zobacz więcej

Jak wskazał, luka vatowska wynosiła wówczas od 30 do 40 mld rocznie. Podkreślił, że to rząd PiS doprowadził do jej redukcji. – Stąd mamy pieniądze na politykę społeczną, na politykę inwestycyjną i ratowanie przedsiębiorców tarczą antykryzysową podczas COVID-19 – podkreślił Morawiecki.

Na koniec swojego przemówienia premier zwrócił się do młodych osób z prośbą, aby pojechali do małych miast, gdzie w latach 90-tych zamknięty został zakład pracy albo do wsi popegeerowskiej.

– Zapytajcie u źródła, jaką politykę prowadziła Platforma Obywatelska panów Tuska, Balcerowicza, Budki, Grodzkiego, Nitrasa, a jaką politykę prowadzimy my, warto się opierać o fakty – przekonywał.

Przeczytaj też: Premier: Po poprzednikach odziedziczyliśmy deficyt budżetowy, ale i infrastrukturalny

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej