RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wybory w Niemczech: Kandydat na kanclerza oddał głos. Wszyscy widzieli na kogo

Armin Laschet podczas dzisiejszego głosowania (fot. Friedemann Vogel - Pool/Getty Images)
Armin Laschet podczas dzisiejszego głosowania (fot. Friedemann Vogel - Pool/Getty Images)

Wybory federalne w Niemczech muszą być powszechne, wolne, bezpośrednie, równe i tajne. Tymczasem kandydat chadecji na kanclerza Armin Laschet nie złożył prawidłowo swojej karty do głosowania i widać było, na kogo zagłosował w niedzielę – informują niemieckie media.

Wybory w Niemczech. W Berlinie kolejki do lokali wyborczych

W słoneczną i ciepłą niedzielę przed wieloma lokalami wyborczymi w Berlinie ustawiły się kolejki. Obok wyborów do Bundestagu w stolicy trwają...

zobacz więcej

Fotoreporterzy zdołali uwiecznić moment niefortunnego głosowania.

Portal RND zauważa, że na stronie internetowej Federalnego Komisarza Wyborczego wyraźnie stwierdzono: „W przypadku głosowania przy urnie, w celu zachowania tajności karty do głosowania, wyborca musi złożyć swoją kartę do głosowania w kabinie wyborczej - po jej zakreśleniu - w taki sposób, aby jego głos nie był rozpoznawalny. Następnie wyborca wrzuca tak złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej”.

„Czy głosowanie Lascheta jest teraz nieważne? Nie, karta głosowania Lascheta nie traci swojej ważności” – pisze RND. „Gdyby urzędnik wyborczy widział faux pas Lascheta, 60-latek musiałby wypełnić nową kartę. (...) Karta do głosowania jest nieważna, jeśli np. nie można jednoznacznie zidentyfikować woli wyborcy lub gdy jest podarta”.

Rzecznik Federalnego Komisarza Wyborczego wyjaśnił dziennikowi „Bild”: „Żadne konsekwencje prawne nie wynikają z niefortunnego trzymania lub zgięcia (...) karty do głosowania”.

Na kogo kandydat na kanclerza oddał swój głos? Tutaj zaskoczenia nie było. Postawił krzyżyk przy swoim macierzystym ugrupowanie – CDU.

Laschet głosował w Akwizgranie. Jego konkurent w wyborach, socjaldemokrata Olaf Scholz oddał głos w Poczdamie. Kandydatka na kanclerza z partii Zielonych Annalena Baerbock również jest już po głosowaniu, ona także głosowała w Poczdamie. W sondażach przed wyborami do Bundestagu SPD nieznacznie wyprzedzała CDU/CSU. Socjaldemokraci mieli poparcie na poziomie 25–26 procent, chadecja zdobywała w zależności od sondażu 22–25 procent głosów. Na trzecim miejscu w tych sondażach plasowali się Zieloni – 16–17 procent, liberalna FDP miała od 10,5 do 12 proc. poparcia, prawicowo-populistyczna AfD – 10 proc., a Lewica 5–6 proc. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej