RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Fenomen w skali świata”. Premier o Polskim Państwie Podziemnym

(fot. Adam Guz/Getty Images Poland/Getty Images)
(fot. Adam Guz/Getty Images Poland/Getty Images)

Premier Mateusz Morawiecki w 82. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego oddał hołd wszystkim Polakom, którzy kontynuowali polską państwowość w warunkach konspiracji.

Premier Morawiecki: Nie zostawiamy samorządów samych sobie

Nie zostawiamy samorządów samych sobie, tworzymy programy, fundusze, bo wszystkich traktujemy równo; nasi poprzednicy w swojej polityce nie...

zobacz więcej

„Jeszcze trwały walki w obronie Warszawy, bronił się Hel, Modlin, a Samodzielna Grupa Operacyjna „Polesie” pod dowództwem gen. Kleeberga, kierowała się w stronę stolicy, gdy w oblężonej Warszawie powstała konspiracyjna Służba Zwycięstwu Polski. Tajna organizacja wojskowa pod dowództwem gen. Michała Tokarzewskiego – Karaszewicza, miała kontynuować walkę z Niemcami i Związkiem Sowieckim w warunkach konspiracyjnych. Ta decyzja była równoznaczna z początkiem powstania Polskiego Państwa Podziemnego, czyli konspiracyjna strukturą organizacyjną działającą w imieniu Rzeczpospolitej na terenach okupowanych przez obu okupantów” – przypomniał.

Szef rządu napisał na Facebooku, że funkcjonowanie Polskiego Państwa Podziemnego w warunkach, w których działało, było fenomenem w skali całego świata.

„Utworzono nie tylko struktury konspiracyjnej armii, ale także władz cywilnych, w tym parlamentu, funkcję pełnomocnika rządu, sądów, a także szkolnictwa i edukacji, w tym uczelni wyższych. Zadbano o wydawanie w podziemiu pism, które informowały o podejmowanych działaniach w kraju i na obczyźnie, w ten sposób podtrzymywano ducha walki wśród Polaków i przełamywano monopol okupantów na przekaz informacyjny” – wskazał premier.

Walka z okupantem


Mateusz Morawiecki zauważył też, że Polskie Państwo Podziemne nie było pierwszym funkcjonującym w warunkach konspiracji – podczas powstania styczniowego w 1863 roku także powołano do życia struktury państwa podziemnego, które kierowały walką z okupantem.

„Ideę prowadzenia walki w warunkach konspiracyjnych prowadziły w latach 80. XX wieku także Solidarność i Solidarność Walcząca, która czerpała wzory z konspiracji okresu drugiej wojny światowej” – dodał szef rządu.Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej