RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Wybory w Niemczech. W Berlinie kolejki do lokali wyborczych

Kolejki do lokali wyborczych w Berlinie (fot. Michele Tantussi/Getty Images)
Kolejki do lokali wyborczych w Berlinie (fot. Michele Tantussi/Getty Images)

W słoneczną i ciepłą niedzielę przed wieloma lokalami wyborczymi w Berlinie ustawiły się kolejki. Obok wyborów do Bundestagu w stolicy trwają także m.in. wybory do Izby Deputowanych. Ustanowiono rekord liczby głosów oddanych drogą pocztową.

Czy Niemcy będą tęsknić za kanclerz Merkel? Najnowszy sondaż

Kanclerz Angela Merkel rządzi Niemcami od 16 lat. Teraz, po czwartej kadencji, jej era dobiega końca. Większości Niemców nie będzie jej brakowało –...

zobacz więcej

Od rana przed wieloma lokalami wyborczymi w Berlinie ustawiły się kolejki chętnych do oddania głosu w wyborach.

Jeden z berlińskich użytkowników Twittera oszacował nawet, że kolejka przed jego lokalem wyborczym liczyła 150 metrów.

W niektórych lokalach w ostatniej chwili pojawiły się problemy z obsadą komisji wyborczych, co opóźniło ich otwarcie. Również przepisy higieniczne związane z pandemią koronawirusa mogą wpływać na wydłużenie czasu oczekiwania na oddanie głosu.

Poza tym, obok wyborów do Bundestagu, w stolicy trwają także wybory do Izby Deputowanych, wybranych zostanie także dwanaście parlamentów okręgowych. Wyborcy decydują też, czy korporacje mieszkaniowe posiadające ponad 3 tys. mieszkań powinny zostać wywłaszczone.

Według państwowej administracji wyborczej jeszcze nigdy w Berlinie nie było tylu głosowań jednego dnia.

2257 lokali wyborczych w Berlinie zostanie zamkniętych o godz. 18, po czym rozpocznie się liczenie głosów. 2,45 mln mieszkańców stolicy Niemiec jest uprawnionych do głosowania w wyborach do Izby Deputowanych.

„Ustanowiono już rekordową liczbę głosów oddanych drogą pocztową” – informuje portal RND. Według komisarza wyborczego landu wydano w sumie 988 201 kart do głosowania. Oznacza to, że liczba osób, które otrzymały dokumenty głosowania drogą pocztową, jest o 44 proc. wyższa niż w wyborach do Bundestagu w 2017 r. Cztery lata temu wysłano 686 177 kart do głosowania.

Czytaj także: Wybory w Niemczech. Kto zastąpi Merkel?

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej