RAPORT

Pogarda

Migranci kręcą się po Grodnie. Mieszkańcy zaniepokojeni

Białoruś prowadzi operację „Śluza” wymierzoną w kraje UE (fot. Maciej Luczniewski/NurPhoto via Getty Images/Biełsat)
Białoruś prowadzi operację „Śluza” wymierzoną w kraje UE (fot. Maciej Luczniewski/NurPhoto via Getty Images/Biełsat)

Najnowsze

Popularne

Od piątku zaniepokojeni mieszkańcy Grodna, leżącego kilka kilometrów od granicy z Polską, informują redakcję telewizji Biełsat o grupach migrantów krążących po mieście i jego okolicach. Przybysze z Azji i Afryki wypytują o ulice Młodzieżową, gdzie znajduje się ich hostel.

Kolejne próby nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. SG podaje dane

W sobotę służby odnotowały 259 prób przekroczenia granicy polsko-białoruskiej - przekazała Straż Graniczna. Zatrzymano 18 nielegalnych imigrantów i...

zobacz więcej

Czytelnik Biełsatu spotkał się z jedną z takich grup – było to 10 osób z plecakami, wśród nich kobieta w hidżabie. Rozmawiali z grodnianami po angielsku, pokazując w telefonach korespondencję z adresami i numerami telefonów. Wiadomości miały być po arabsku i angielsku.

Działkowcy z miejscowości Uzbiereż (w rejonie grodzieńskim, przy granicy z Litwą) poinformowali Biełsat o spotkaniu z człowiekiem, który wydał im się nielegalnym migrantem. Poprosił ich o jedzenie i picie. Zaniepokojeni grodniane poinformowali o nim pograniczników. Nielegalnych migrantów spotykali także nasi czytelnicy z Odelska przy granicy z Polską.

Operacja „Śluza”


Na początku lata, gdy Unia Europejska zaostrzyła sankcje przeciwko reżimowi Alaksandra Łukaszenki, białoruskie służby rozpoczęły operację „Śluza”. Od tego czasu przez lotnisko w Mińsku ściągnięto tysiące migrantów z Azji i Afryki, którym białoruscy pogranicznicy pomagają nielegalnie przekroczyć granice z państwami UE: Polską, Litwą i Łotwą. Od początku września Straż Graniczna odnotowała ponad 5 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski z Białorusią. Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

Powstaje też ogrodzenie na granicy, mające uniemożliwić przekroczenie jej. Na podobne działania postawiły również Litwa i Łotwa.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej