RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Papież: Zamykanie się może prowadzić do przemocy i dyktatury

Słowa papieża Franciszka (fot. Vatican Pool/Getty Images)
Słowa papieża Franciszka (fot. Vatican Pool/Getty Images)

Papież Franciszek przestrzegł w niedzielę przed pokusą zamykania się w małych grupach. Taka postawa, mówił, może prowadzić do przemocy i dyktatury.

Papież: Jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo

„Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo” – napisał papież Franciszek w liście do sędziwych chorych księży z...

zobacz więcej

Podczas spotkania na modlitwie Anioł Pański papież powiedział: Każde zamykanie się prowadzi do trzymania na dystans tego, kto nie myśli tak, jak my. To zaś, jak wiemy, jest źródłem wielkiego zła w historii: absolutyzmu, który często zrodził dyktatury i wielu aktów przemocy wobec tego, kto jest inny.

Następnie Franciszek zaznaczył, że należy być czujnym wobec postaw zamknięcia w Kościele, co także może prowadzić do „dzielenia i wykluczania”.

– Czasem także my, zamiast być wspólnotami pokornymi i otwartymi, możemy sprawiać wrażenie, że jesteśmy „pierwsi w klasie” i trzymać innych na dystans. Zamiast starać się podążać za innymi, możemy chcieć pokazywać naszą licencje wierzących, by osądzać i wykluczać – stwierdził papież.

Mówił o potrzebie przezwyciężenia pokusy oceniania, „katalogowania” i unikania „mentalności gniazda” oraz chronienia się w małej grupie tych, którzy uważają się za dobrych. Franciszek wskazał, że grozi to surowością wobec innych i pobłażliwością dla siebie.

W obchodzony w niedzielę Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy papież apelował o to, by nie zamykać „drzwi dla nadziei” przed migrantami i wystrzegać się uprzedzeń i lęku stając obok ludzi, którzy są „bezbronni” i opuszczeni.

Czytaj także: Homomałżeństwa i aborcja. Mocne słowa papieża Franciszka

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej