RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Wielokrotna medalistka olimpijska pokieruje Polskim Związkiem Pływackim

Otylia Jędrzejczak pokieruje PZP (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)
Otylia Jędrzejczak pokieruje PZP (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)

Otylia Jędrzejczak została nowym prezesem Polskiego Związku Pływackiego. Najwybitniejsza polska pływaczka zastąpiła na tym stanowisku swojego byłego trenera – Pawła Słomińskiego, który podczas Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo-Wyborczego w Spale nie uzyskał absolutorium i nie mógł ubiegać się o reelekcję.

„Jest nam przykro”. Szóstka pływaków jest już w Warszawie

Przez błąd PZP zawodnicy nie mogą wystartować w igrzyskach.

zobacz więcej

Jędrzejczak otrzymała 77 głosów delegatów, jej kontrkandydat Jacek Śmigielski – 25.

W ostatnich tygodniach w kraju było bardzo głośno o pływaniu. Powód? Zamieszanie, które powstało wokół sześciorga Polaków, w wyniku błędów popełnionych przy ich zgłoszeniach do rywalizacji w igrzyskach olimpijskich w Tokio. Wspomniana grupa brała udział w ślubowaniu – miała zapewniony start w sztafecie, ale została zgłoszona do rywalizacji indywidualnej, w której jej udział był zależny od zaproszenia od światowej federacji (FINA), a tokowe otrzymał tylko jeden zawodnik z siedmioosobowego grona.

Zawodnicy nie kryli frustracji. Emocje wyładowali w mediach społecznościowych. Nie szczędzili słów w kierunku Słomińskiego.

Jędrzejczak zdobyła trzy medale igrzysk w Atenach w 2004 roku, w tym złoty na 200 m stylem motylkowym (oprócz tego dwa srebrne).

W jej bogatej kolekcji znajduje się też siedem medali mistrzostw świata: dwa złote, trzy srebrne i dwa brązowe, a także dziesięć mistrzostw Europy (5-3-2). Trzykrotnie (2004-2006) wygrała plebiscyt „Przeglądu Sportowego” na najlepszego sportowca roku w Polsce.

Została pierwszą Polką, która trafiła do Międzynarodowej Galerii Sław Pływania (w 2019 roku).

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej