RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Tajwan: Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,7 nawiedziło wschodnią część wyspy

Mężczyzna robiący zdjęcie przechylonego w wyniku trzęsienia ziemi budynku w mieście Hualian (zdjęcie ilustracyjne)(fot. arch. PAP/EPA)
Mężczyzna robiący zdjęcie przechylonego w wyniku trzęsienia ziemi budynku w mieście Hualian (zdjęcie ilustracyjne)(fot. arch. PAP/EPA)

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,7 nawiedziło w niedzielę rano czasu lokalnego wschodnią część Tajwanu – poinformowało Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC). Epicentrum wstrząsów znajdowało się 31 km od portowego miasta Hualian.

Napięcie na granicy Kosowa z Serbią. Atak na dwa urzędy

Na północy Kosowa, przy granicy z Serbią, zaatakowano w sobotę dwa budynki lokalnej administracji; nikt nie został ranny – poinformował kosowski...

zobacz więcej

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Hipocentrum wstrząsów znajdowało się na głębokości 45 km. EMCS początkowo oszacowało wstrząsy na 5, dopiero po jakimś czasie ogłosiło, że chodziło o wstrząsy o magnitudzie 5,7. W ocenie miejscowych służb geologicznych magnituda nie przekroczyła 5.

Trzęsienie było odczuwalne w Hualian oraz w mieście Yilan na wschodnim wybrzeżu. Nie ma żadnych informacji o ofiarach czy poważniejszych stratach materialnych. Nie wydano też ostrzeżenia przed tsunami.

To kolejne z trzęsień, jakie w tym roku nawiedza Tajwan. 18 kwietnia miały tam dwa trzęsienia o mgnitudzie 5,8 i 6,2, które nastąpiły w odstępie kilku minut. Epicentrum trzęsień również znajdowało się na południe od miasta Hualian.

Tajwan położony jest w pobliżu styku dwóch płyt tektonicznych i dlatego trzęsienia ziemi w tym wyspiarskim państwie nie należą do rzadkości. We wrześniu 1999 roku trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,3 pochłonęło tam ponad 2400 ofiar śmiertelnych. W 2018 roku w wyniku trzęsienia o magnitudzie 6,4 w Hualian zginęło 17 osób.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej