RAPORT

Tusk kontra Tusk

Wybuch wulkanu na La Palmie. Spadną kwaśne deszcze? RCB odpowiada

Na skutek erupcji wulkanu na hiszpańskiej wyspie La Palma w niebo wzbił się toksyczny pył (fot. Mauricio del Pozo/Europa Press via Getty Images)
Na skutek erupcji wulkanu na hiszpańskiej wyspie La Palma w niebo wzbił się toksyczny pył (fot. Mauricio del Pozo/Europa Press via Getty Images)

Prawdopodobieństwo wystąpienia tzw. „kwaśnego deszczu” na terenie Hiszpanii i w pozostałej części Europy jest jednak niewielkie – poinformowało w sobotę Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w związku z erupcją wulkanu na hiszpańskiej wyspie La Palma.

Toksyczny pył z wulkanu. Czy dotrze do Polski? [WIDEO]

– Kompletnie zniszczone są dwie drogi, komunikacja na La Palmie jest bardzo skomplikowana – powiedziała dla TVP Info mieszkająca na wyspie Polka...

zobacz więcej

„Na skutek erupcji wulkanu na hiszpańskiej wyspie La Palma w niebo wzbił się toksyczny pył. Prawdopodobieństwo wystąpienia tzw. kwaśnego deszczu na terenie Hiszpanii i w pozostałej części Europy jest jednak niewielkie” – przekazano RCB na Twitterze.

Jak dodano, IMGW prognozuje, że cyrkulacja powietrza nie jest skierowana ku Europie Środkowej. „Instytut nieustanie monitoruje sytuację i będzie informować o ewentualnym dotarciu zanieczyszczeń do Polski” – dodało RCB.

PAŻP informuje, że bieżąca sytuacja nie ma wpływu na sytuację lotniczą Polsce.

Popiół ze znajdującego się na wyspie La Palma wulkanu Cumbre Vieja dotarł na sąsiednie wyspy usytuowane w należącym do Hiszpanii archipelagu Wysp Kanaryjskich. Z powodu ryzyka dla podróżowania w tym regionie tymczasowo zamknięto lotniska na wyspach La Gomera i Teneryfa.

Zobacz także: Wulkan sparaliżował rolnictwo na La Palmie. Lawa pokryła kilkaset hektarów upraw [WIDEO]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej