RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Ziobryści” wykluczeni z PiS

Zbigniew Ziobro, Jacek Kurski i Tadeusz Cymański zostali wykluczeni z PiS – zdecydował w piątek Komitet Polityczny partii. Trzej europosłowie zamierzają odwołać się od tej decyzji, przekonują, że jest krzywdząca. – To niedobry dzień dla prawicy – podkreślił Ziobro.

Jak powiedział rzecznik partii Adam Hofman, komitet podjął decyzję dużą większością głosów. Dopytywany o szczegóły tajnego głosowania powiedział, że jedynie trzech członków komitetu głosowało za pozostawieniem w PiS Ziobry i Kurskiego, a czterech – Cymańskiego; reszta była przeciw. Komitet Polityczny liczy ponad 20 osób.

Wobec trzech polityków toczyło się postępowanie dyscyplinarne w partii m.in. w związku z ich publicznymi wypowiedziami. Ziobro mówił o konieczności demokratyzacji PiS oraz otwarcia się partii na inne środowiska. W piątek po południu w ramach tego postępowania z Ziobrą, Cymańskim i Kurskim rozmawiał rzecznik dyscypliny PiS Karol Karski. Karski rekomendował Komitetowi Politycznemu ich wykluczenie.

Hofman powiedział po posiedzeniu komitetu, że Polska potrzebuje opozycji, która zajmuje się sprawami najważniejszymi: gospodarką, kryzysem, rozliczaniem rządzących, a nie sama sobą.

Hofman ocenił, że przez ostatnie tygodnie działalność trzech europosłów uniemożliwiała pracę PiS dla dobra Polski. Dlatego - jak zaznaczył – Komitet Polityczny podjął tę „trudną, męską, zdecydowaną decyzję, bo innego wyjścia nie było”.

„Ziobryści” będą się odwoływać

Ziobro, który także spotkał się z dziennikarzami po posiedzeniu Komitetu Politycznego PiS, zapowiedział, że wraz z Cymańskim i Kurskim będą się odwoływać od decyzji o wykluczeniu ich z partii. Powiedział też, że nadal liczą na zgodę i pojednanie. Jak dodał, decyzja o ich wykluczeniu jest „krzywdząca” i „dzieli, a nie łączy”.

– Liczyliśmy na jedność, spotykamy się z decyzjami, które dzielą – mówił Ziobro. Przekonywał też, że wykluczeni w piątek politycy zdecydowali się mówić o wizji zmian w PiS po to, by „ta partia jako jedność mogła zwyciężyć w najbliższych wyborach”.

– My tę nadzieję pokazaliśmy, jesteśmy pewni, że gdyby realizować nasze propozycje, PiS za cztery lata zwyciężyłoby w wyborach – podkreślił Ziobro. Jak dodał, zamiast rozmów i porozumienia zapadła jednak decyzja o „wyrzuceniu” ich z PiS. Ocenił ją jako złą dla polskiej prawicy.

Ziobro dowodził też, że razem z Cymańskim i Kurskim zrobili wiele dla PiS. Podkreślił, że chcą zwycięstwa tej partii, bo – jak mówił – obecne rządy są złe i szkodzą Polsce. – Prawica powinna się jednoczyć, a nie dzielić – powtarzał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej