RAPORT

Pogarda

„Mieszkańcy Polski i Czech nie życzą sobie sporu ws. Turowa”

Najnowsze

Popularne

– Nie ma żadnych podstaw prawnych, żeby płacić jakiekolwiek pieniądze – powiedziała w programie „Gość Wiadomości” w TVP Info europosłanka PiS Anna Zalewska, komentując postanowienie TSUE dotyczące kopalni w Turowie. Podkreśliła, że „mieszkańcy Polscy i Czech nie życzą sobie tego sporu”. Europoseł Lewicy Bogusław Liberadzki wskazał, że „tego oczekuje opozycja, żeby rząd polski z rządem czeskim się ułożył”.

Solidarność szykuje marsz na TSUE. „Przekonają się, jaka jest siła polskiego pracownika”

22 października w Luksemburgu rozpocznie się protest związkowców przeciwko decyzji TSUE ws. kopalni Turów – poinformował przewodniczący NSZZ...

zobacz więcej

W poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zobowiązał Polskę do płacenia na rzecz Komisji Europejskiej pół miliona euro dziennie w związku z niezaprzestaniem wydobycia w Turowie.

Zalewska: kopalnia działa i działać będzie


– Kopalnia i elektrownia w Turowie działa i działać będzie. Taka jest jasna deklaracja — mówiła europosłanka. Decyzję TSUE uznała za „jednoosobową, pozatraktatową, polityczną”. Oceniła, że „nie ma żadnych podstaw, aby jakiekolwiek pieniądze płacić”.

– Ja żyję z tymi mieszkańcami i martwię się z nimi od kilku lat tym, co tam się dzieje — mówiła Zalewska. Podkreśliła, że „mieszkańcy Polscy i Czech nie życzą sobie tego sporu, to jest po prostu gra o transformację energetyczną”. – Zaczęła się kampania wyborcza w Czechach i zaczęły się kłopoty – dodała. CZYTAJ TAKŻE: Szef MSZ: Nie ma alternatywy dla polubownego rozwiązania sprawy Turowa

Liberadzki: to nie jest wyrok ostateczny


W ocenie europosła Lewicy Bogusława Liberadzkiego należy respektować postanowienie TSUE i zamknąć kopalnię, jednak „to nie jest wyrok ostateczny”. – I tego oczekuje opozycja, żeby rząd polski z rządem czeskim się ułożył — powiedział.

Liberadzki przyznał jednocześnie, że wielu prawników ma wątpliwości dotyczące tego, że decyzję podjęła jedna sędzia, przy braku instancji odwoławczej, i być może Polska powinna wystąpić z inicjatywą mającą na celu systemowe rozwiązanie tego problemu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej