RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Holandia. Gminni urzędnicy wzięli dla siebie pół mln euro z rządowej dotacji na kulturę

Gmina Bergen op Zoom otrzymała od rządu ponad milion euro w ramach walki z koronawirusem (fot.  Shutterstock/Jolanda Aalbers)
Gmina Bergen op Zoom otrzymała od rządu ponad milion euro w ramach walki z koronawirusem (fot. Shutterstock/Jolanda Aalbers)

Urzędnicy gminy Bergen op Zoom na południu Holandii przyznali sobie 500 tys. euro z rządowej dotacji przeznaczonej na wsparcie sektora kultury zagrożonego skutkami pandemii COVID-19. Niektórzy z nich dostali po 100 tys. Stowarzyszenia kulturalne otrzymały w sumie około 44 tys. euro. O nieprawidłowościach – poinformował portal Omroep Brabant.

Najbogatsza kobieta Afryki musi oddać akcje warte 422 mln euro

Córka byłego prezydenta Angoli za pośrednictwem holenderskiej firmy kupiła akcje warte 422 mln euro. Zgodnie z wyrokiem Międzynarodowego Trybunału...

zobacz więcej

Gmina Bergen op Zoom otrzymała od rządu ponad milion euro w ramach walki z koronawirusem i miała je rozdzielić wśród instytucji kulturalnych. Z informacji mediów wynika, że urzędnicy przyznali pół miliona euro, jak to określił portal, „własnej organizacji”.

Pieniądze miały być przeznaczone głównie na wynagrodzenia. Niektórzy urzędnicy mieli otrzymać nawet po 100 tys. euro. Portal Omroep Brabant przypomina, że stowarzyszenia kulturalne otrzymały w sumie jedynie około 44 tys. euro, a pozostałe środki nie zostały rozdysponowane.

Rada Miasta zażądała wyjaśnień od burmistrza          


Lokalni politycy, jak to określił lokalny dziennik „BN DeStem”, aż „kipieli z oburzenia”. „To skandal”, „Samowzbogacenie się urzędników”  – to jedne z łagodniejszych komentarzy jakie padały na posiedzeniu komisji Rady Miasta w czwartek wieczorem. – Wygląda na to, że nawet nie próbowano się kontaktować z organizacjami zajmującymi się kulturą – twierdzi cytowany przez gazetę radny Adam Ahajaj z Partii Pracy (PvdA).

Rada Miasta zażądała wyjaśnień od burmistrza Bergen op Zoom, który ma je złożyć na specjalnej sesji rady zwołanej na 30 września.Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej