RAPORT

Wojna na Ukrainie

Katastrofa samolotu Malaysia Airlines. Sensacyjna notatka holenderskiego urzędnika

W katastrofie samolotu zginęło 298 osób na pokładzie, w tym prawie 200 Holendrów (fot. Pierre Crom/Getty Images)
W katastrofie samolotu zginęło 298 osób na pokładzie, w tym prawie 200 Holendrów (fot. Pierre Crom/Getty Images)

Portal RTL Nieuws, powołując się na raport holenderskiego urzędnika, poinformował, że Ukraina ostrzegała przed niebezpieczną przestrzenią powietrzną przed katastrofą samolotu Malaysia Airlines. Ostrzeżenia te miały być przekazane organizacji lotniczej Eurocontrol. ECAC nie planował jednak zamykania przestrzeni lotniczej nad Ukrainą i organizacja „chciała robić wszystko, aby nadal ruch lotniczy do Azji przez ukraińską przestrzeń powietrzną był możliwy”.

Holandia uczci 298 ofiar katastrofy. Mijają 3 lata od zestrzelenia malezyjskiego boeinga

Mijają trzy lata od zestrzelenia malezyjskiego boeinga nad ogarniętą konfliktem wschodnią Ukrainą. Zginęło wówczas 298 osób. W holenderskim...

zobacz więcej

Portal uzyskał dostęp do dokumentów dopiero po procesie, jaki wygrał z ministerstwem sprawiedliwości, które odmówiło mu udostępnienia notatki holenderskiego urzędnika z resortu gospodarki i infrastruktury, obecnego na spotkaniu organizacji lotniczej Eurocontrol (ECAC).

Kilka miesięcy przed katastrofą samolotu Malaysia Airlines Ukraina ostrzegła inne kraje europejskie i organizację lotniczą Eurocontrol, że z powodu rosyjskiej agresji nie może zagwarantować bezpieczeństwa we własnej przestrzeni powietrznej – podał w sobotę portal RTL Nieuws.

Spotkanie odbyło się na początku maja 2014 r. w Paryżu i wówczas Ukraina miała wyrazić swoje obawy w sprawie zagwarantowania bezpieczeństwa własnej przestrzeni powietrznej.

„Integralność terytorialna Ukrainy była wielokrotnie i na wiele sposobów zagrożona przez Federację Rosyjską” – relacjonował urzędnik wystąpienie przedstawicieli Ukrainy na temat sytuacji w kraju. Napisał też, że „bezpieczeństwo w lotnictwie nie może być zatem w tej chwili zagwarantowane przez władze ukraińskie” – wynika z notatki przedstawiciela holenderskiego ministerstwa.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Holendrzy potwierdzają: fragmenty rosyjskiej wyrzutni na miejscu katastrofy boeinga

W miejscu, w którym na wschodniej Ukrainie w lipcu zeszłego roku rozbił się boeing Malaysia Airlines z 298 osobami na pokładzie, znaleziono...

zobacz więcej

Zaniepokojenie sytuacją bezpieczeństwa na Ukrainie


Urzędnik opisuje reakcję Franka Brennera, przewodniczącego Eurocontrolu, który wyraził zaniepokojenie sytuacją bezpieczeństwa na Ukrainie.

RTL Nieuws zauważa jednak, że ECAC nie planował zamykania przestrzeni lotniczej nad Ukrainą i organizacja „chciała robić wszystko, aby nadal ruch lotniczy do Azji przez ukraińską przestrzeń powietrzną był możliwy”.

Treść raportu holenderskiego urzędnika jest istotna, ponieważ do tej pory holenderski rząd utrzymywał, że nic nie wskazywało na „konkretne zagrożenie” dla lotnictwa cywilnego.

17 lipca 2014 roku samolot pasażerski MH17 został zestrzelony nad Ukrainą przez prorosyjskich separatystów. Zginęło 298 osób na pokładzie, w tym prawie 200 Holendrów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej