RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Powstaniec Warszawski Henryk Filipski ps. „Jeremi” nie żyje

Płk Henryk Filipski (fot. Shutterstock/Mikolaj Barbanell)
Płk Henryk Filipski (fot. Shutterstock/Mikolaj Barbanell)

W wieku 101 lat zmarł pułkownik Henryk Filipski ps. „Jeremi”, powstaniec warszawski. Od lat 90. był zaangażowany w społeczną działalność na rzecz upamiętnienia polskich bohaterów.

Zmarł powstaniec warszawski Zbigniew Galperyn

W wieku 92 lat zmarł Zbigniew Galperyn „Antek” – żołnierz Szarych Szeregów i Armii Krajowej, powstaniec warszawski ze Zgrupowania „Chrobry I”,...

zobacz więcej

Od początku niemieckiej okupacji działał najpierw w Narodowej Organizacji Wojskowej, później w Narodowych Siłach Zbrojnych.

W Powstaniu Warszawskim brał udział w stopniu podchorążego Korpusu Bezpieczeństwa I Obwodu Śródmieście Północne. 5 sierpnia został poważnie ranny w czasie zaciętych walk o Dworzec Główny i hotel Victoria.

W latach 1948-1953 był więziony przez komunistyczne władze i torturowany, następnie inwigilowany z przerwami do 1989 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Nie żyje żołnierz niezłomny Józef Rusak „Bylina”

Po wypędzeniu z Warszawy, wraz rodzicami trafił do obozu Dulag 121. Z Pruszkowa cała rodzina została przewieziona na roboty przymusowe do niemieckiej miejscowości Borken.


Od lat 90. był zaangażowany w społeczną działalność na rzecz upamiętnienia bohaterów Powstania Warszawskiego, Żołnierzy Niezłomnych i ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej