RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Nitras zarzuca rządowi „mordowanie” Modlina. Horała odpowiada

Sławomir Nitras (fot. PAP/Leszek Szymański)
Sławomir Nitras (fot. PAP/Leszek Szymański)

Burzliwa lotnicza dyskusja w weekend rozpoczęła się od zaangażowanych politycznie wpisów linii Ryanair. Okazję do zaatakowania polskiego rządu wykorzystał poseł PO Sławomir Nitras, ruszając z twitterowym wsparciem spółki Michaela O’Learyego. Zarzucił, że PiS „właśnie morduje” port lotniczy w Modlinie, na którym krocie zarabia właśnie Ryanair. „Nie ma zgody na działanie w schemacie »prywatyzacja zysków – upaństwowienie kosztów«” – odpowiada politykowi Platformy wiceminister Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Szef Ryanair wściekły na Polskę. W całym sporze chodzi o... 2 euro?

Michael O’Leary, szef linii lotniczych Ryanar, zarzucił polskiemu rządowi, że „marnuje 30 mld złotych” na CPK, które uważa za „lotnisko w szczerym...

zobacz więcej

Na portalu tvp.info opisywaliśmy już, na czym polegają żądania szefa Ryanaira wobec polskiego rządu.

Czego chce Ryanair?


W skrócie: Michael O’Leary chce, by rosnące koszty operowania w naszym kraju zapowiedziane przez PAŻP pokryli polscy podatnicy. Znalazł nawet kieszeń, z której rządzący mogą „wyjąć” pieniądze i „uchronić” podniebnego giganta przed podniesieniem cen biletów – 5 mld złotych mogłoby pochodzić na przykład ze środków na inwestycję w CPK, którą krytykuje O’Leary.

Szef linii najchętniej przyjąłby też zamiast nowego lotniska inwestycję w port w Modlinie, który w całości obsługuje jedynie Ryanaira. W sobotę na twitterowym koncie spółka pouczała rządzących, że miliardy z CPK mogłyby „zostać wydane na polskie szkoły, szpitale, nauczycieli i pielęgniarki”.

Nitras pisze o „mordowaniu” Modlina


Polityk Platformy Obywatelskiej, której jednym ze sztandarowych postulatów jest zablokowanie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, wspiera narrację szefa tanich linii lotniczych i ocenia, że PiS jest wrogo nastawione wobec podwarszawskiego portu w Modlinie.

„Rząd właśnie morduje Modlin tylko dlatego, że nie jest rządowy” – stwierdził Sławomir Nitras.

Nie zgadza się z tym wiceminister Marcin Horała, podnosząc dyskutowany w czasie pandemii argument, że państwowo musi przestrzegać zasad przeznaczania pomocy publicznej i lotnisko w Modlinie nie jest wyjęte spod tych reguł. Nie zgadza się też na „działanie w schemacie »prywatyzacja zysków – upaństwowienie kosztów«” – w którym podatnicy mieliby finansować rozbudowy i inwestycje, z których zyski czerpałby zagraniczny koncern lotniczy. Zobacz także: Nitras znów o „piłowaniu katolików”. Ostry wpis posła Platformy

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej