RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Akcja solidarności z aresztowanymi działaczami Związku Polaków na Białorusi

Uczestnicy manifestacji zebrali się na skwerze przy pomniku ks. Jerzego Popiełuszki (fot. PAP/Artur Reszko)
Uczestnicy manifestacji zebrali się na skwerze przy pomniku ks. Jerzego Popiełuszki (fot. PAP/Artur Reszko)

Kilkadziesiąt osób wzięło udział w zorganizowanej w sobotę w centrum Białegostoku akcji solidarności z aresztowanymi na Białorusi działaczami polskiej mniejszości w tym kraju – Andżeliką Borys i Andrzejem Poczobutem. Mija pół roku odkąd znaleźli się w areszcie.

Wiceszef MSWiA zapowiada informacje, które wstrząsną opinią publiczną

Wiemy już o wiele więcej o śmierci migrantów sprzed kilku dni – powiedział wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Dodał, że w przyszłym tygodniu minister...

zobacz więcej

„Siedzą bo są Polakami”, „Wolność dla Andżeliki Borys”, „Wolność dla Andrzeja Poczobuta” – pod takimi hasłami zebrali się uczestnicy manifestacji, która miała miejsce w centrum miasta, na skwerze przy pomniku ks. Jerzego Popiełuszki . Wzięli w niej udział m.in. działacze Związku Polaków na Białorusi przebywający w Polsce, również przedstawiciele białoruskiej diaspory w Białymstoku.

Było widać biało-czerwone, polskie flagi, również biało-czerwono-białe flagi Białorusi. Zabrzmiały „Mury” Jacka Kaczmarskiego.

Działaczka Związku Polaków na Białorusi Maria Ciszkowska przypominała, że Borys i Poczobut od pół roku są aresztowani pod zarzutem „rehabilitacji nazizmu”, za co grozi nawet do 12 lat więzienia. – Za co oni siedzą w więzieniu? Za to, że lubili Polskę, że dbali o język polski na Białorusi, za to że kochali swoją mowę ojczystą, dbali o tradycje, o święta. To za to oni są w więzieniu – podkreślała.

Zobacz także: Nowe statystyki z granicy. Ponad 5 tys. prób nielegalnego wejścia na terytorium RP

Twardo i zdecydowanie wobec Łukaszenki. Premier nie pozostawia wątpliwości

Musimy postępować twardo i zdecydowanie, stan wyjątkowy w pasie przygranicznym takie postępowanie ułatwia – oświadczył premier Mateusz Morawiecki w...

zobacz więcej

„Związek jest organizacją apolityczną”


Mówiła, że Związek Polaków na Białorusi jest organizacją apolityczną i nie stanowi żadnego zagrożenia dla władz tego kraju.

Akcję solidarności wsparła Wspólnota Polska. Prezes jej podlaskiego oddziału Anna Kietlińska powiedziała PAP, że stowarzyszenie nadal chce pełnić rolę łącznika mniejszości polskiej na Białorusi z Polską. – Jesteśmy zainteresowani przede wszystkim tym, żeby utrzymać na Białorusi naukę języka polskiego – dodała. Przypomniała też, że w Białymstoku powstało Centrum Pomocy Polakom z Białorusi i Białorusinom uciekającym przed reżimem.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej