RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Wałęsa przegrał z Cenckiewiczem. Historyk wygrał, ale rozważa odwołanie. Dlaczego?

Lech Wałęsa przegrał ze Sławomirem Cenckiewiczem (fot. PAP/Adam Warżawa, Marcin Obara)
Lech Wałęsa przegrał ze Sławomirem Cenckiewiczem (fot. PAP/Adam Warżawa, Marcin Obara)

Szef Wojskowego Biura Historycznego Sławomir Cenckiewicz wygrał proces z Lechem Wałęsą o ochronę dóbr osobistych. Choć nie kryje zadowolenia z decyzji sądu w Warszawie, który nakazał byłemu prezydentowi przeproszenie historyka, to Cenckiewicz z częścią wyroku się jednak nie zgadza i rozważa odwołanie. W opublikowanym w sobotę oświadczeniu wyjaśnia, dlaczego.

Wałęsa przegrał proces z Cenckiewiczem. Zobacz komentarze. „Skandal!”

„Wygrałem proces z Lechem Wałęsą!” – napisał na Twitterze historyk prof. Sławomir Cenckiewicz. Co na to były prezydent? „To błazenada” – ocenił...

zobacz więcej

Byłego prezydenta i byłego szefa Solidarności historyk pozwał do sądu dwa lata temu. Zażądał, by Wałęsa zaprzestał rozpowszechniania nieprawdziwych wypowiedzi, iż historyk sfałszował dokumenty dotyczące tajnego współpracownika Służby Bezpieczeństwa o pseudonimie „Bolek”. Wałęsa, który wciąż zaprzecza swojej współpracy z SB, zarzuty takie formułował wielokrotnie m.in. w mediach społecznościowych.

W sobotę Sławomir Cenckiewicz wydał oświadczenie, w którym zaznacza m.in., że przeprosiny mają zostać opublikowane przez Wałęsę przez okres jednego miesiąca na kontach byłego prezydenta w mediach społecznościowych i ma być zawarta w nim informacja o przegranym procesie.

Podkreślił, iż powyższe rozstrzygnięcia przyjmuje z satysfakcją. „Nie mogły być zresztą inne, biorąc pod uwagę skalę absurdalności zarzutów, jakie pod moim adresem formułował i w dalszym ciągu formułuje Pan Lech Wałęsa. Odnotowuję przy tym, że Sąd Okręgowy w Warszawie w ustnych motywach swojego orzeczenia, wyraźnie wskazał, że w toku procesu Pan Lech Wałęsa nie przedstawił żadnego dowodu, z którego wynikałoby, że jego zarzuty są prawdziwe. Sąd uznał, że Pan Lech Wałęsa posługiwał się wobec mnie insynuacjami, a jego zachowanie było bezprawne” – zaznaczył historyk w oświadczeniu opublikowanym przez portal dorzeczy.pl.

Cenckiewicz za niezrozumiałą uznaje jednak część wyroku – warszawski Sąd Okręgowy oddalił bowiem jego żądanie nakazania Wałęsie zapłaty 30 tys. zł na rzecz Fundacji im. O. Damiana de Veuster. Jak czytamy, sędzia Ewa Jończyk uznała, że stopień winy Wałęsy „jest w pewien sposób usprawiedliwiony jego wzburzeniem, wynikającym z tego, że w jego mniemaniu niszczy się jego »dokonania«”.

Zobacz także: Wałęsa reaguje na przegrany proces z Cenckiewiczem. Opublikował obraźliwą grafikę

Kuter, którym do stoczni „przywieźli” Wałęsę, w aktach afery marszałkowskiej

– Jedna rzecz nie jest prawdziwa, Lechu (Wałęsa), niestety, nie skakał przez żaden płot – mówi na ujawnionych przez portal tvp.info nagraniach...

zobacz więcej

Historyk przypomina przy tym m.in. skandaliczne słowa byłego prezydenta, który publicznie na sali sądowej groził mu, że „będzie wisiał”, na co prowadząca rozprawę sędzia reagowała dopiero po stanowczym proteście pełnomocnika oskarżyciela. „Okoliczność ta także powinna rzutować na tę część rozstrzygnięcia Sądu Okręgowego” – podkreślił Cenckiewicz.

W oświadczeniu konstatuje, że skoro Wałęsa przegrał, to powinien także ponieść koszty procesu – choć tego sąd nie orzekł. Cenckiewicz poinformował, że w tej sytuacji zwrócił się do swego prawnika, adw. Pawła Zielińskiego o złożenie wniosku o sporządzenie pisemnego uzasadnienia piątkowego wyroku.

Agenturalna historia „Bolka”


Sprawa agenturalnej przeszłości byłego przywódcy Solidarności i prezydenta Polski jest przedmiotem debaty publicznej od kilku dekad. Lech Wałęsa zdecydowanie zaprzecza, żeby kiedykolwiek współpracował z tajnymi służbami PRL. Podejmuje w tej sprawie także kroki prawne. W ocenie Instytutu Pamięci Narodowej, a także wielu historyków zajmujących się Solidarnością, kwestia współpracy Lecha Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa w pierwszej połowie lat 70. jest bezsporna.

Zobacz także: Wałęsa grozi Cenckiewiczowi śmiercią przez powieszenie. Oświadczenie historyka
teraz odtwarzane
Wałęsa do Cenckiewicza: Będziesz wisiał!

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej