RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Eksplozja samochodu-pułapki w Mogadiszu. Co najmniej siedmiu zabitych

Na razie żadna z organizacji paramilitarnych nie przyznała się do ataku (fot. Tuuryare Adde/Anadolu Agency/Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)
Na razie żadna z organizacji paramilitarnych nie przyznała się do ataku (fot. Tuuryare Adde/Anadolu Agency/Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

Co najmniej siedem osób zginęło, a osiem zostało rannych w sobotę w stolicy Somalii, Mogadiszu, gdy na skrzyżowaniu ulic w pobliżu rezydencji prezydenta eksplodował samochód pułapka – podały władze miasta.

Somalia: Co najmniej cztery osoby zginęły w ataku zamachowca samobójcy

Co najmniej 4 osoby zginęły w piątek wskutek samobójczego ataku bombowego na kawiarnię w stolicy Somalii, Mogadiszu – podała policja. Ataku...

zobacz więcej

Na razie żadna z organizacji paramilitarnych nie przyznała się do ataku, ale – jak pisze Rueters – jest wysoce prawdopodobne, że stała za nim związana z Al-Kaidą grupa Asz-Szabab, która usiłuje obalić rząd i zaprowadzić w kraju prawo koraniczne.

Zamach na bazę w Mogadiszu


Ugrupowanie to przygotowało w połowie czerwca zamach na bazę wojskową w Mogadiszu, w którym zginęło 15 osób. Był to jeden z najkrwawszych ataków terrorystycznych w ostatnich latach w stolicy Somalii, regularnie atakowanej przez dżihadystów z Asz-Szabab.

Ataki te są często wymierzone w cele związane z bezpieczeństwem (punkty kontrolne oraz bazy wojskowe i policyjne), a także w obiekty rządowe.

Zobacz także: Ognisko COVID-19 na niszczycielu. Armię wysłano do walki z piratami

Somalia jest pogrążona w krwawej wojnie domowej od 1991 roku. Choć ekstremiści ponieśli w ostatnich latach straty i zostali wyparci na prowincję przez siły zbrojne misji Amisom, działającej pod egidą Unii Afrykańskiej, to ich ugrupowanie nadal przeprowadza krwawe ataki w wielu rejonach Somalii, w tym w stolicy.

Ugrupowanie Asz-Szabab zostało wpisane na listę organizacji terrorystycznych przez Australię, Kanadę, Norwegię, Szwecję, Wielką Brytanię, USA oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej