RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rok przetrzymywali ją w Arabii Saudyjskiej. Klacz Encarina wróciła do Janowa

Klacz Encarina (fot. Facebook/Stadnina Koni Janów Podlaski Sp z o. o.)
Klacz Encarina (fot. Facebook/Stadnina Koni Janów Podlaski Sp z o. o.)

Po roku starań i dzięki zaangażowaniu resortu rolnictwa, do stadniny w Janowie Podlaskim wróciła cenna klacz Encarina. Zwierzę było wydzierżawione do Arabii Saudyjskiej i powinno wrócić do Polski jeszcze w ubiegłym roku. Stało się tak dopiero teraz.

„Pride of Poland”: Perfinka sprzedana za 1 mln 250 tys. euro

Klacz Perfinka wyhodowana w stadninie koni w Białce została sprzedana za 1 mln 250 tys. euro podczas niedzielnej aukcji koni arabskich czystej krwi...

zobacz więcej

Klacz została wydzierżawiona na Bliski Wschód w 2019 roku. Umowa ze stadniną z Arabii Saudyjskiej obowiązywała do sierpnia zeszłego roku i wtedy powinna wrócić do Janowa Podlaskiego. Stadnina konie jednak nie otrzymała.

To nie pierwszy taki problem


– O zaistniałej sytuacji została poinformowana Ambasada Arabii Saudyjskiej w Polsce. W rozwiązanie problemu zaangażowała się również Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Arabii Saudyjskiej. Aktualnie spółka oczekuje na potwierdzenie informacji, że klacz Encarina wróci do Polski do końca maja bieżącego roku – wyjaśniał w maju wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński, cytowany przez portal lublin112.pl.

O jej powrót do kraju oprócz stadniny interweniowały też osoby związane ze środowiskiem hodowców koni arabskich. Sprawa przeciągała się aż do teraz. Encarina dotarła do Janowa Podlaskiego w czwartek 23 września. Władze stadniny poinformowały, że mimo długiej podróży klacz ma się dobrze i odpoczywa.


– Będziemy domagać się rekompensaty za bezprawne przetrzymywanie klaczy – powiedział w rozmowie z Polskim Radiem Lublin prezes stadniny w Janowie Podlaskim Lucjan Cichosz. Lokalne media zauważają, że to nie pierwszy tego typu przepadek, kiedy wystąpił problem z odzyskaniem wydzierżawionego na Bliski Wschód konia. Wcześniej w tym roku ogier Equator wrócił do stadniny w Michałowie z wielomiesięcznym opóźnieniem – również z Arabii Saudyjskiej.

Zobacz także: Klacz Encarina najlepszym koniem pokazu w Janowie Podlaskim

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej