RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Tragiczny wypadek. Dwulatek zastrzelił się z broni krewnego

Dwulatek postrzelił się z załadowanej broni pozostawionej w plecaku (fot. Shutterstock/ Akif CUBUK)
Dwulatek postrzelił się z załadowanej broni pozostawionej w plecaku (fot. Shutterstock/ Akif CUBUK)

Nie żyje dwuletni chłopiec, który w mieście Waco w Teksasie postrzelił się z załadowanej broni pozostawionej w plecaku przez 21-letniego krewnego. Według wstępnych ustaleń śledztwa był to tragiczny wypadek.

Amerykanie zabijają się na potęgę. Najgorsze statystyki użycia broni palnej od 20 lat

Niemal 40 tys. osób zginęło w ubiegłym roku od broni palnej w Stanach Zjednoczonych. To najgorszy wynik od ponad 20 lat. Rośnie zarówno liczba...

zobacz więcej

Chłopiec postrzelił się w głowę. W ciężkim stanie został przewieziony do szpitala, gdzie zmarł.

Właściciel broni zbiegł, ale ostatecznie oddał się w ręce policji i został aresztowany. Francuska agencja AFP zwraca uwagę, że tragedia jest tylko jednym z przykładów szokującej serii podobnych wypadków.

„Każdego roku setki dzieci w Stanach Zjednoczonych natrafiają na załadowane, niezabezpieczone pistolety w szafach, szufladach nocnych szafek, plecakach, torebkach lub po prostu pozostawione na zewnątrz. Z tragiczną regularnością, dzieci znajdują niezabezpieczone pistolety i nieumyślnie strzelają (do siebie) lub kogoś innego” – wynika z najnowszego raportu organizacji niedochodowej opowiadającej się za kontrolą broni i przeciw przemocy z jej użyciem (EFGS).

Zabawy bronią. 5-latek zastrzelił młodszego braciszka

Tragedia w amerykańskim stanie Teksas. Pięcioletni chłopiec śmiertelnie postrzelił swojego o rok młodszego brata w głowę po tym, jak dzieci...

zobacz więcej

Organizacja monitoruje od 2015 roku m.in. „niezamierzone przez dzieci strzelaniny” i ich konsekwencje. Jak szacuje, w ciągu ostatnich sześciu lat w rezultacie takich zdarzeń życie straciło 765 osób, a w tym roku już 111.

EFGS nazywa takie strzelaniny „rozdzierającą serce częścią amerykańskiej epidemii przemocy z użyciem broni”.

„Konstytucja USA gwarantuje prawo do noszenia broni, a 30 procent dorosłych Amerykanów posiada co najmniej jeden pistolet. Każdego roku około 40 tys. ludzi umiera z powodu przemocy z użyciem broni” – przytacza AFP szacunki archiwum śledzącego przypadki przemocy i zgonów w rezultacie użycia broni (GVA).

Zobacz także: 3-latek zastrzelił młodszego brata


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej