RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Latający mikrochip wykonany przez człowieka. Jakie ma właściwości?

Bezpośrednią inspiracją były gwiaździste nasiona rośliny o łacińskiej nazwie Tristellateia (fot. Northwestern University)
Bezpośrednią inspiracją były gwiaździste nasiona rośliny o łacińskiej nazwie Tristellateia (fot. Northwestern University)

Wyposażony w trzy maleńkie skrzydełka mikrochip wielkości ziarnka piasku to najmniejsza zdolna do unoszenia się w powietrzu konstrukcja, jaką stworzył człowiek – informuje „Nature”.

„Maszyny mają wspierać, nie wypierać pracę ludzi”. Ekspert o roli związków zawodowych

Bezrefleksyjny stosunek do technologii stał się poważnym problemem dzisiejszych czasów. Technoentuzjazm, bo o tym mowa, to najgroźniejsza ze...

zobacz więcej

Opracowane przez naukowców z Northwestern University mikrochipy nazwane „microfliers” mogą być unoszone przez wiatr podobnie jak wirujące nasiona niektórych roślin, na przykład klonu czy sosny. Bezpośrednią inspiracją były gwiaździste nasiona rośliny o łacińskiej nazwie Tristellateia. W przyszłości latające mikrochipy mogłyby zbierać dane o środowisku unosząc się w powietrzu, a po zakończeniu misji ulegać rozpadowi.

Jakie ma możliwości mikrochip?


– Naszym celem było dodanie (możliwości) uskrzydlonego lotu do małych systemów elektronicznych, z myślą, że te możliwości pozwolą nam na dystrybucję wysoce funkcjonalnych, zminiaturyzowanych urządzeń do badania środowiska w celu monitorowania skażenia, nadzoru populacji lub śledzenia chorób – powiedział John Rogers, współautor badań.

Zobacz także: iPhone wykryje depresję? Nowy pomysł Apple

To urządzenie przewidzi wczesny poród. Wkrótce trafi na rynek

Brytyjski zespół naukowców stworzył przenośny przyrząd, który już w 18. tygodniu ciąży może z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć zbyt wczesny...

zobacz więcej

Przypominający śmigło kształt mikrochipów oznacza, że spadają powoli i mogą lecieć z wiatrem, a to daje im dużo czasu na zebranie po drodze danych. Zdaniem twórców można je wyposażyć w zminiaturyzowane czujniki, anteny, a nawet układy pamięciowe.

– Uważamy, że pokonujemy naturę – powiedział Rogers. „Przynajmniej w wąskim sensie – byliśmy w stanie zbudować struktury, które spadają z bardziej stabilnymi trajektoriami i wolniejszymi prędkościami końcowymi niż równoważne nasiona roślin”.

Rogers i jego zespół pracują nad latającymi mikrochipami wykonanymi z materiałów, które będą rozpuszczać się w wodzie, co rozwiązałoby problem sprzątania śmieci elektronicznych. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej