RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Kanada: Wiceprezes Huawei Meng Wanzhou wraca do Chin

Wiceprezes Meng Wanzhou w drodze na rozprawę przed Sądem Najwyższym Kolumbii Brytyjskiej w Vancouver(fot. Mert Alper Dervis/Anadolu Agency via Getty Images)
Wiceprezes Meng Wanzhou w drodze na rozprawę przed Sądem Najwyższym Kolumbii Brytyjskiej w Vancouver(fot. Mert Alper Dervis/Anadolu Agency via Getty Images)

Wiceprezes Huawei Meng Wanzhou, która przez trzy lata przebywała w areszcie domowym w Kanadzie, odleciała w piątek do Chin - podały kanadyjskie media. „Meng Wanzhou może bez przeszkód opuścić Kanadę” – oświadczyło wcześniej ministerstwo sprawiedliwości tego kraju.

Pekin przypomina o zakazie dotyczącym kryptowalut. Bitcoin traci na wartości

Po tym, jak Ludowy Bank Chin przypomniał w piątek o zakazie przeprowadzania jakichkolwiek transakcji związanych z kryptowalutami, ich ceny zaczęły...

zobacz więcej

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

W piątek sąd w Nowym Jorku zatwierdził warunkowe zawieszenie postępowania o oszustwo, które było podstawą wniosku ekstradycyjnego Meng w Kanadzie. Wcześniej prawnicy wiceprezes Huawei i Departament Sprawiedliwości USA osiągnęli porozumienie w sprawie warunkowego zawieszenia postępowania. Meng uczestniczyła w rozprawie w Nowym Jorku w formie wideokonferencji.

Po decyzji sądu w Nowym Jorku sąd w Vancouver, na wniosek USA, zakończył postępowanie ekstradycyjne wiceprezes Huawei.

Meng została zatrzymana przez kanadyjskie władze na początku grudnia 2018 r., na wniosek USA i przebywa pod nadzorem elektronicznym w areszcie domowym w swojej rezydencji w Vancouver.

Amerykańscy prokuratorzy stawiali jej zarzuty oszustw m.in. dotyczących wprowadzenia w błąd banku HSBC, który z tego powodu mógł naruszyć amerykańskie sankcje nałożone na Iran.

Zobacz także: Chiny krytykują w Stany Zjednoczone, Australię i Wielką Brytanię za pakt bezpieczeństwa

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej