RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Wybory w Niemczech. Milionerzy lokują pieniądze w Szwajcarii

Panika niemieckich milionerów przed wyborami  (fot. Shutterstock)
Panika niemieckich milionerów przed wyborami (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Przed wyborami parlamentarnymi niemieccy milionerzy, z obawy że wygrają je socjaldemokraci i podniosą podatki dla najbogatszych grup społecznych, zaczęli lokować pieniądze w Szwajcarii – pisze Agencja Reutera, powołując się na bankierów i doradców podatkowych.

Niemiecki sondaż przedwyborczy. Kto zyskał, a kto stracił?

Po raz pierwszy od 16 lat, czyli od objęcia urzędu kanclerza przez Angelę Merkel (CDU) w 2005 r., w wyścigu o fotel kanclerza stanęło troje...

zobacz więcej

Jeśli niedzielne wybory w Niemczech wygra SPD i przejmie władzę wraz z Zielonymi, nowy rząd może mieć w planach ponowne wprowadzenie podatku od majątku i podwyższenie podatku spadkowego – wyjaśnia Reuters. Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Dla superbogatych Niemców jest to bardzo niepokojące - mówi agencji prawnik specjalizujący się w podatkach, prowadzący również działalność w Szwajcarii.

Dowodzi to, że wielu bardzo bogatych ludzi nadal uważa Szwajcarię za atrakcyjne miejsce do lokowania fortun, choć tamtejsze władze starają się walczyć z wizerunkiem kraju jako „bezpiecznej przystani dla miliarderów” – czytamy.

Szwajcaria cenionym miejscem na lokowanie aktywów


Żaden inny kraj nie ma takiej ilości zagranicznych aktywów i nie odnotował takiego napływu pieniędzy w 2020 roku, kiedy napięcia geopolityczne i pandemia sprawiały, że Szwajcaria stała się szczególnie cenionym miejscem na inwestycje i lokowanie aktywów.

W pierwszym kwartale 2021 roku depozyty niemieckich gospodarstw i firm w Szwajcarii wzrosły o blisko 5 mld dol., do 37,5 mld dol., a dane te - przedstawione przez Bank Rozrachunków Międzynarodowych - nie obejmują udziałów, obligacji ani produktów finansowych.

Afera w Niemczech. Listonosz zwędził zaświadczenia wyborcze

Choć do głosowania zostało zaledwie kilka dni, Niemcy mierzą się z wyborczą aferą. Nawet 700 obywateli nie otrzymało przesyłek wyborczych –...

zobacz więcej

Dane za ostatnie miesiące nie są jeszcze dostępne, ale specjaliści mówią, że pieniądze nadal płyną z Niemiec do Szwajcarii.

Wielu klientów doradców podatkowych stara się też chronić przed niemieckim fiskusem, inwestując w Szwajcarii lub przenosząc aktywa do fundacji w Liechtensteinie. Przelanie po prostu pieniędzy na szwajcarskie konto nie stanowi już ochrony przed podatkami, ponieważ ze względu na wielką międzynarodową presję Szwajcaria udostępnia teraz dane finansowe klientów władzom podatkowym w ich rodzinnych krajach.

Lokalny polityk w Szwajcarii powiedział Agencji Reutera, że wielu niemieckich przedsiębiorców sprawdzało w ostatnich miesiącach możliwość osiedlenia się w pobliżu Jeziora Zuryskiego w okolicach, gdzie obowiązują niskie podatki.

Sondaże wyborcze


Według opublikowanych w czwartek wyników sondażu dla magazynu „Focus” prowadząca SPD traci w porównaniu z poprzednim tygodniem jeden punkt procentowy i ma 25 procent poparcia, a goniąca ją Unia CDU/CSU zyskuje jeden punkt i osiąga wynik 21 procent.

Czytaj także: Duża afera w Niemczech. Dwa tygodnie przed wyborami pogrąży lidera sondaży?

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej