RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Postępowania przed TSUE. Polska złoży wniosek dotyczący sędzi Silva de Lapuerty?

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta; sędzia Rosario Silva de Lapuerta (fot. PAP/Radek Pietruszka, EPA)
Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta; sędzia Rosario Silva de Lapuerta (fot. PAP/Radek Pietruszka, EPA)

Przekazaliśmy rekomendację, żeby Polska złożyła w toczących się postępowaniach wniosek o wyłączenie sędzi Rosario Silva de Lapuerty – potwierdził wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. Dodał, że rekomendacja została przekazana ministrowi do spraw UE Konradowi Szymańskiemu.

Ziobro: Apelujemy do radnych sejmików, aby nie ulegali szantażowi UE

Apelujemy do radnych sejmików, aby nie ulegali szantażowi. To droga na manowce, jeśli ktoś liczy, że UE się zatrzyma. Możemy spodziewać się...

zobacz więcej

O tym, że Ministerstwo Sprawiedliwości rekomenduje ministrowi do spraw Unii Europejskiej złożenie wniosku o zmianę składu sędziowskiego poprzez wyłączenie sędzi Rosario Silva de Lapuerty, jako pierwszy poinformował portal wPolityce.pl. Informację tę potwierdził w rozmowie z PAP wiceszef resortu sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

– Potwierdzam. Przekazaliśmy rekomendację, żeby Polska złożyła w toczących się postępowaniach wniosek o wyłączenie pani Rosario de Lapuerty – powiedział Kaleta. Dodał, że wniosek ten jest zasadny, pomimo że kadencja Rosario Silva de Lapuerty kończy się 6 października. – Mamy nadzieję, że pan minister (Konrad) Szymański pozytywnie go rozpatrzy i nasz pełnomocnik – przez niego wskazany – taki wniosek złoży – zaznaczył.

Sędzia „może nie być obiektywna”


Wiceszef MS podkreślił, że we wniosku wskazano przede wszystkim na przeszłość sędzi Rosario Silva de Lapuerty i jej silne powiązania z partią hiszpańską należącą do Europejskiej Partii Ludowej (EPP). Zdaniem Kalety sugeruje to, że sędzia de Lapuerta „może nie być obiektywna w tym sporze”. – To właśnie politycy EPP najsilniej naciskają na to, żeby Polskę karać. Są to działania bezprawne i czysto polityczne – ocenił Kaleta.

Dodał, że orzeczenia wydawane wobec Polski przez hiszpańską sędzię „są precedensowe”. – Nigdy wcześniej tego rodzaju orzeczenia w historii Unii Europejskiej nie zapadały, więc rodzi to wątpliwości, czy ona rozstrzyga te wnioski w sposób obiektywny – powiedział. Zapytany o to, kiedy wniosek mógłby zostać przekazany do TSUE zaznaczył, że – w zależności od decyzji, która zostanie podjęta w KPRM – mógłby zostać wysłany już w poniedziałek.

Saryusz-Wolski: Proponuję nie realizować postanowienia TSUE ws. kopalni Turów

Proponuję nie realizować postanowienia TSUE ws. kopalni Turów; proponuję się od niego odwołać, a jeśli Komisja Europejska wyśle noty obciążeniowe...

zobacz więcej

Portal wPolityce.pl przypomniał w piątek, że sędzia Rosario Silva de Lapuerta, która jest wiceprezesem TSUE „wydała dwa szokujące postanowienia bijące w polską rację stanu”. – W pierwszym postanowieniu o zabezpieczeniu z maja tego roku nakazała ona zamknąć kopalnię Turów. W drugiej nałożyła na Polskę drakońską karę 500 tys. euro dziennie za niewykonanie postanowienia z maja – napisano.

Portal zaznaczył ponadto, że resort sprawiedliwości w swoim wniosku dla ministra Szymańskiego zwraca m.in. uwagę „na inne antypolskie orzeczenia składów TSUE, w których zasiadała hiszpańska wiceprezes”. „Chodzi m.in. o orzeczenia dotyczące Puszczy Białowieskiej z 2017 roku oraz o decyzję TSUE z lipca 2020, dotyczącą Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. To postanowienie o »zamrożeniu« Izby Dyscyplinarnej było wyjątkowo krytykowane, gdyż ingerowało ono w ustrój kraju członkowskiego. TSUE znacznie wykroczył poza swoje kompetencje. Sędzia Rosario Silva de Lapuerta jednoosobowo wydała też postanowienie z 14 lipca tego roku dotyczące Izby Dyscyplinarnej” – napisano.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej