RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Twardo i zdecydowanie wobec Łukaszenki. Premier nie pozostawia wątpliwości

Premier Mateusz Morawiecki (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)
Premier Mateusz Morawiecki (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

Musimy postępować twardo i zdecydowanie, stan wyjątkowy w pasie przygranicznym takie postępowanie ułatwia – oświadczył premier Mateusz Morawiecki w udostępnionym w piątek w Internecie drugim odcinku swojego podkastu. Tym razem szef rządu skoncentrował się na temacie ochrony granic Polski i UE.

Straż Graniczna zatrzymała „nieletnich” Kongijczyków. Wykryła oszustwo

Na pograniczu z Białorusią polskie służby zatrzymały minionej nocy ośmioro nielegalnych imigrantów. Jak informuje Straż Graniczna, w tej grupie...

zobacz więcej

Premier stwierdził, że sytuacja na granicy z Białorusią jest napięta od tygodni, a Alaksandr Łukaszenka igra z życiem ludzkim; chce utrzymać władzę za wszelką cenę i zdestabilizować sytuację w Polsce i w Europie. – Tę najwyższą cenę, cenę życia zapłaciły w zeszłym tygodniu trzy osoby. Tylko w tym tygodniu ofiar prowokacji Łukaszenki mogłoby być więcej; Straż Graniczna pomogła ósemce migrantów, których białoruskie służby wypchnęły wprost na białoruskie bagna – powiedział.

Dodał też, że każdego dnia jest coraz więcej prób nielegalnego przekroczenia naszej granicy. – Każdego dnia nasza Straż Graniczna interweniuje kilkaset razy – wskazał. Podał też, że w sierpniu polskie służby udaremniły ponad 3,5 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, a we wrześniu już ponad 4 tys.

”Nie cofniemy się ani o krok”


– Dlatego musimy postępować twardo i zdecydowanie. Stan wyjątkowy w pasie przygranicznym takie postępowanie ułatwia. To moment próby dla państwa i także dla nas jako wspólnoty. Dlatego nie cofniemy się ani o krok. Każde ustępstwo wobec Łukaszenki to tylko zachęta do dalszych prowokacji – powiedział premier. Podkreślał też, że są to sprawy wymagające zgody politycznej, a „każdy, kto próbuje grać tą sytuacją według własnych kalkulacji, gra w teatrze wyreżyserowanym przez Łukaszenkę i Putina”.

– Chcemy, by to makabryczne przedstawienie nie odbywało się kosztem losu i życia zwykłych ludzi – powiedział Morawiecki. Dodał, że jeśli „tych kilkuset migrantów nie zatrzymamy dziś, to jutro na polskiej granicy staną tysiące, a za kilka tygodni będziemy musieli się zmierzyć z całą falą dziesiątek tysięcy obywateli Iraku, Syrii czy Libanu”.Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Przedstawiciele rządu uzasadniają konieczność jego wprowadzenia sytuacją na granicy z Białorusią, gdzie reżim Alaksandra Łukaszenki prowadzi „wojnę hybrydową” oraz rosyjskimi ćwiczeniami wojskowymi Zapad.

CZYTAJ TAKŻE: Straż Graniczna o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy

Premier: Zamieniliśmy puste obietnice na realizację zadań. „10 programów na 100 dni”

Obecny rząd zamienił puste obietnice, jak miało to miejsce wcześniej, na realizację zadań, dzięki czemu m.in. obecnie w Polsce notujemy najniższe...

zobacz więcej

Tarcze finansowe nie zawiodły


Szef rządu w podcaście mówił też o przyjętym przez rząd projekcie nowelizacji tegorocznego budżetu. Stwierdził, że tarcze finansowe i antykryzysowe spełniły swoje zadanie. – Gdyby nie te gigantyczne osłony dla polskich firm, bylibyśmy dzisiaj nie na etapie odrabiania strat, ale – można powiedzieć – lizania ran po kryzysie – mówił.

Dodał, że polskie firmy, a wraz z nimi polska gospodarka, wróciły na tory stabilnego wzrostu. – Korzystna zmiana wskaźników budżetu jest tak poważna, że możliwa była nowelizacja budżetu. Pierwsza taka w górę, a nie w dół – powiedział Morawiecki.

Pomoc dla samorządów


Szef rządu odniósł się też do obaw samorządów, dotyczących wprowadzenia zmian podatkowych w ramach Polskiego Ładu. Zapewniał, że rząd wyciąga pomocną dłoń do samorządów i jeszcze w tym roku przekazane zostanie im „dodatkowe 12 mld zł, z czego 8 mld zł więcej na realizację zadań własnych, a 4 mld na inwestycje w wodociągi i kanalizacje”.

– Jak ja słyszę, to samorządy są zadowolone. Może poza głosami ściśle motywowanymi politycznie, chyba nie słyszycie państwo narzekań ze strony samorządów – powiedział.

Szef rządu pogratulował też polskim siatkarzom, którzy zdobyli brązowy medal na Mistrzostwach Europy. Zapewnił, że polski rząd zawsze będzie wspierał rozwój sportu, dlatego jest teraz na etapie opracowywania „specjalnego programu, którego celem będzie wsparcie drużyn grających w europejskich rozgrywkach”.

Na zakończenie odniósł się krótko do niedawnej konwencji Platformy Obywatelskiej. – Dla moich konkurentów politycznych mam jedną radę: wiarygodność, spełnianie obietnic wyborczych, to jest to, czego wam potrzeba – ocenił premier.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej