RAPORT

Pogarda

Za nami kolejna runda polsko-czeskich rozmów nt. Turowa. Czy są ustalenia? [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

W Pradze zakończyła się kolejna runda polsko-czeskich rozmów w sprawie polskiej kopalni węgla brunatnego Turów. Wiceminister spraw zagranicznych RP Paweł Jabłoński powiedział, że strona czeska otrzymała konkretną propozycję rozwiązania sporu. W rozmowach wziął udział także Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego, który od rządowych ekspertów z Polski i Czech oczekuje osiągnięcia szybkiego porozumienia. Nasi przedstawiciele podkreślili, że w jego osiągnięciu bardzo dużo zależy od strony czeskiej.

Co dalej z Turowem? Dziś kolejne rozmowy

Około 9 rano w czwartek ma się rozpocząć kolejna tura rozmów delegacji Polski i Czech w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów. Podpisanie...

zobacz więcej

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński powiedział po zakończonej w piątek w Pradze rundzie rokowań z Czechami w sprawie kopalni Turów, że osiągnięto pewien postęp.Czeski minister środowiska Richard Brabec zapowiedział, że w poniedziałek spotka się z polskim ministrem klimatu Michałem Kurtyką.

Wiceminister spraw zagranicznych był jedną z osób, które w piątek w czeskiej Pradze prowadziły rozmowy nt. kryzysu, jaki powstał wokół funkcjonowania kopalni węgla brunatnego Turów. W przyszłym tygodniu rokowania będą prowadzone także na poziomie eksperckim.

Jabłoński zastrzegł na konferencji, że zgodnie z zasadami dyplomacji i prowadzenia negocjacji nie będzie ujawniać szczegółów dotyczących wspólnych rozmów. – My trzymamy się ustaleń, które zawarliśmy cztery miesiące temu. Dążymy do tego, by końcowa umowa była na nich oparta – podkreślił.

Jabłoński był pytany przez dziennikarzy m.in. o to, czy Czesi wyrażają dobrą wolę ws. osiągnięcia porozumienia z Polską. – Podchodzę do tych rozmów tak, że druga strona rozmawia w dobrej wierze. Niestety dochodzi do takich sytuacji, które tę dobrą wiarę podają w wątpliwość. Zdaję sobie sprawę, że w sytuacji, kiedy w kraju zbliżają się wybory parlamentarne, to z politycznego punktu widzenia może budzić się pokusa, żeby niektóre sprawy przeciągać, żeby były realizowane tak, jak to dyktuje interes wyborczy, to rzecz naturalna w polityce – powiedział.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Postanowienie TSUE ws. Turowa. „Polska ma inny problem”

TSUE postanowił o nałożeniu na Polskę kary w sprawie kopalni Turów. – Fakt, że pojedyncza sędzia może nakazać suwerennemu państwu zamknięcie...

zobacz więcej

„Priorytetem powinno być skuteczne i merytoryczne rozwiązanie tej sprawy”


Polityk zaznaczył, że rozumie ten mechanizm, ale ocenia go negatywnie. Jak dodał, uważa, że priorytetem powinno być skuteczne i merytoryczne rozwiązanie tej sprawy, co zostało Czechom wyartykułowane.

– Jeśli strona czeska będzie chętna do tego, by tę sprawę zakończyć w ten sposób, jak na początku planowaliśmy, to w bardzo niedługim czasie powinna się do tego odnieść. Na to bardzo mocno liczymy – powiedział.

Polsce zależy na utrzymaniu „bardzo dobrych stosunków z Czechami”


Przedstawiciel MSZ podkreślał, że Polsce zależy na utrzymaniu „bardzo dobrych stosunków z Czechami”. Zwrócił uwagę, że Polska i Czechy są partnerami w stosunkach dwustronnych, w ramach NATO, w ramach UE, w szeregu innych projektów, także w Grupie Wyszehradzkiej.

– Uważamy, że jeśli spieramy się, powinniśmy spierać się w sposób, który jest oparty na wzajemnym zaufaniu – powiedział Jabłoński, podkreślając, że strona polska od samego początku przyjęła takie podejście. – Liczymy na to, że to podejście umożliwi zakończenie tej sprawy w szybkim terminie – powiedział i stwierdził, że nie można uznać, że sprawa została zamknięta.

Hejtman (marszałek) kraju (województwa libereckiego) Martin Puta powiedział dziennikarzom, że rozmowy są na dobrej drodze i są kontynuowane, mimo wielu twardych słów, które zabrzmiały w związku z decyzją TSUE. – Mam nadzieję, że zbliżyliśmy się do kompromisu, który będzie do przyjęcia przez obie strony – stwierdził.

Spór o kopalnię Turów. Rozmowy w Pradze

W Pradze po godzinie 9:00 zostaną wznowione negocjacje w sprawie polskiej kopalni Turów. Delegacje Polski i Czech wrócą do rozmów po...

zobacz więcej

„Dokąd umowa nie jest wynegocjowana, nic nie jest ustalone”  


Minister środowiska Republiki Czeskiej Richard Brabec, powołując się na ustalenia z polską stroną, nie podał żadnych konkretów.  Podkreślił, że termin piątkowej rundy negocjacyjnej i zapowiedziane spotkanie na szczeblu szefów resortów w poniedziałek zostały zaplanowane wcześniej i nie są odpowiedzią na ostatnie wydarzenia. – Dokąd umowa nie jest wynegocjowana, nic nie jest ustalone. Było kilka ważnych punktów, które cały czas były sporne. Po dzisiejszych rozmowach czuję postęp.  Zobaczymy. Niczego nie będę konkretyzować – powiedział Brabec.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej