RAPORT

Wojna na Ukrainie

Wulkan sparaliżował rolnictwo na La Palmie. Lawa pokryła kilkaset hektarów upraw [WIDEO]

Cumbre Vieja pustoszy uprawy (fot. PAP/EPA/Carlos de Saa)
Cumbre Vieja pustoszy uprawy (fot. PAP/EPA/Carlos de Saa)

Niedzielny wybuch wulkanu Cumbre Vieja doprowadził do paraliżu rolnictwa na hiszpańskiej wyspie La Palma. Lokalne władze wskazują, że lawa zalała kilkaset hektarów upraw, a dym wulkaniczny osłabił niezbędne dla rozwoju roślin zjawisko fotosyntezy.

Niebezpiecznie w Hiszpanii. Doszło do wybuchu wulkanu na Kanarach [WIDEO]

W niedzielę doszło do wybuchu wulkanu Cumbre Vieja na należącej do archipelagu Wysp Kanaryjskich La Palmie – podała agencja Reutera, której...

zobacz więcej

Z informacji hiszpańskiej Obrony Cywilnej wynika, że lawa do piątkowego poranka zalała ponad 240 hektarów, z czego większość to tereny uprawne. Władze La Palmy i stowarzyszenia rolników potwierdziły, że z powodu lawy, popiołów i dymu ogromne połacie terenów uprawnych nie nadają się już do użytku.

Straty są głównie u plantatorów bananów, winogron i kukurydzy.

Jakie są straty?


Wulkanolodzy wskazują, że nasilona aktywność Cumbre Vieja grozi większymi spustoszeniami dla gospodarki La Palmy. Przestrzegają, że sytuacja stanie się tragiczna, jeśli na wyspę spadnie kwaśny deszcz.

Do piątkowego popołudnia wybuch Cumbre Vieja spowodował zniszczenie blisko 400 budynków na La Palmie i zmusił do ewakuacji ponad 6 tys. osób. Lokalne władze oceniają, że już w pierwszych 24 godzinach od wybuchu wulkanu straty dla regionu przekroczyły 400 mln euro.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej