RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Owoce i warzywa „towarem luksusowym” dla uboższych Niemców?

W Niemczech oprócz paliw i energii zdrożało wiele artykułów spożywczych (fot. ullstein bild via Getty Images)
W Niemczech oprócz paliw i energii zdrożało wiele artykułów spożywczych (fot. ullstein bild via Getty Images)

W Niemczech inflacja wynosi prawie 4 proc., a oprócz paliw i energii zdrożało wiele artykułów spożywczych. Organizacje społeczne i eksperci ds. żywienia ostrzegają, że dla osób o niskich dochodach i pobierających zasiłki owoce i warzywa stają się towarami luksusowymi – pisze „Tagesspiegel”.

Drożyzna w Niemczech. Ceny jeszcze wzrosną

Coraz więcej firm w Niemczech planuje podwyżkę cen swoich towarów lub usług – wynika z ankiety monachijskiego instytutu Ifo. Gotowość do podwyżek...

zobacz więcej

Zdrowa żywność w supermarkecie lub na targu stała się ostatnio znacznie droższa – zauważa dziennik. Organizacje społeczne i eksperci ds. żywienia są zaniepokojeni tym gwałtownym wzrostem cen i ostrzegają przed konsekwencjami takiego stanu rzeczy.

„Dla osób o niskich dochodach i osób pobierających podstawowe zasiłki owoce i warzywa stają się dobrami luksusowymi, na które nie mogą sobie już pozwolić z powodu wzrostu cen” – powiedziała prezes stowarzyszenia społecznego VdK Verena Bentele, cytowana przez „Tagesspiegel”.

Co zdrożało najbardziej?


Ekspertów martwi, że w szczególności zdrowa żywność staje się coraz droższa. Na sałatę, pomidory, brokuły, marchew i kalafiory trzeba wydać znacznie więcej niż rok temu – mówi gazecie Hans-Christoph Behr z Agrarmarkt-Informationsgesellschaft (AMI). A już wtedy z powodu pandemii COVID-19 ceny były wyższe niż zwykle. W sierpniu „Federalny Urząd Statystyczny odnotował wzrost cen żywności o 4,6 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. Szczególnie mocno zdrożały warzywa (o 9 proc.), a także produkty mleczne i jaja (5 proc.).

Oprócz drogiej energii i szoku związanego z cenami benzyny ( 26,7 proc.) to przede wszystkim żywność doprowadziła inflację w zeszłym miesiącu do 3,9 proc., najwyższego poziomu od prawie 28 lat” – pisze „Tagesspiegel”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej