RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Migranci za przewóz przez Polskę do Niemiec płacą 1,5 tys. dolarów

W ostatnich tygodniach rozwinął się biznes przemytniczy (fot. STR/NurPhoto/Getty Images)
W ostatnich tygodniach rozwinął się biznes przemytniczy (fot. STR/NurPhoto/Getty Images)

Trasa przez Białoruś do krajów UE jest wykorzystywana przez tysiące migrantów; za przewóz przez Polskę do Niemiec trzeba zapłacić 1,5 tys. dolarów – pisze „Bild”, dodając, że w ostatnich tygodniach rozwinął się biznes przemytniczy. Urzędnik MSW podkreśla: „Państwa UE muszą okazać solidarność z Polską i Litwą”.

„Osoby, które szły ze zmarłym twierdzą, że za przerzut do Niemiec zapłaciły 2,5 tys. dolarów”

Dwie osoby, które szły razem z obywatelem Iraku, zmarłym niedaleko granicy litewskiej już na naszym terenie, przekazali funkcjonariuszom polskiej...

zobacz więcej

„Uchodźcy mogą obecnie z łatwością latać z wielu krajów Bliskiego Wschodu na Białoruś, by ostatecznie zostać przemyconymi” do UE – pisze dziennik „Bild”. Zwraca uwagę, że „białoruski dyktator Alaksandr Łukaszenka (...) może szantażować Europę za pomocą ludzi”.

Od czerwca „Łukaszenka przywozi uchodźców z wielu krajów, na przykład z Iraku, a następnie przemyca ich przez granicę na Litwę lub do Polski, do UE”.

Parlamentarny sekretarz stanu w ministerstwie spraw wewnętrznych Stepan Mayer w wypowiedzi dla „Bilda” podkreśla: „Państwa UE muszą okazać solidarność z Polską i Litwą w tej sytuacji oraz jasno i konsekwentnie położyć kres białoruskiemu dyktatorowi w jego oczywistej próbie destabilizacji i podziału UE poprzez dodatkowy napływ uchodźców. Łukaszenkowskiemu »biuru podróży« należy przeciwstawić solidny europejski reżim granic zewnętrznych z Białorusią”.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Gazeta opisuje działanie systemu: „przemytnicy i biura podróży organizują zaproszenia dla turystów z Iraku, Syrii, Libanu, Turcji, Iranu i Jordanii: wiza, bilet lotniczy i rezerwacja hotelu na miesiąc na Białorusi”, następnie migranci „udają się do krajów UE, często takich jak Niemcy”.

Ogrodzenie na granicy z Białorusią. Wiadomo, ile kilometrów postawiono

Na granicy polsko-białoruskiej mamy ponad 130 km zasieków i około 90 km 2,5-metrowego płotu. Układane jest też zabezpieczenie dla zwierzyny –...

zobacz więcej

„To kosztuje od 1700 do 3000 dolarów” – mówi „Bildowi” Syryjczyk, który pragnie zachować anonimowość. Do tego za przekroczenie granicy z Polską trzeba zapłacić „1500 dolarów”.

„Dalej znajduje się 12–kilometrowy szlak pieszy. Potem ludzie wsiadają do samochodów, które zabierają ich do Niemiec za kolejne 1500 dolarów” – opisuje Syryjczyk.

„Moja siostra jest w Polsce od pięciu dni i chce do nas dołączyć w Bawarii, ale utknęła, bo nie ma pieniędzy na przejazd. Od dwóch dni nie mamy z nią żadnego kontaktu, mamy nadzieję, że wkrótce będzie w Niemczech” – informuje gazetę mieszkająca w Niemczech Syryjka.

Inny migrant twierdzi: „Moi przyjaciele są teraz w lesie w Polsce (...) Przemytnicy żądają 3000 dolarów za przewiezienie ich do granicy niemieckiej”.

„To dla nich sprawa mniejszej wagi”. Europoseł o reakcjach na białoruską wojnę hybrydową

Polską granicę codziennie szturmują setki migrantów z Bliskiego Wschodu, ściągniętych na Białoruś. – To jest znamienne, że reakcja instytucji...

zobacz więcej

Irakijczyk Ali mówi „Bildowi”: „Jestem w Niemczech od 12 dni. Zapłaciłem za to w sumie 5000 dolarów. Droga była bardzo trudna. A będzie jeszcze trudniej. Po drodze słyszeliśmy o ludziach z mojej ojczyzny, którzy zginęli, próbując dostać się do Europy. To nas zaniepokoiło. Odradzam ludziom tę drogę, bo jest niebezpieczna, robi się zimno i wojsko kontroluje granicę”.

Kolejna osoba z Syrii opowiada: „Jestem w Niemczech od dwóch dni. (...) Zapłaciłem ponad 4000 dolarów. Jechałem z Mińska z pięcioma Afgańczykami i wszyscy jesteśmy teraz w Niemczech. (...) Wielu innych czeka w Mińsku, próbując każdego dnia dostać się do Europy (UE)”.

Niedawno dziennik „Welt” informował, że niemiecka policja zatrzymała trzech mieszkających w RFN Irakijczyków, którzy mieli pomagać rodakom w nielegalnym wjeździe do Niemiec.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej