RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Tusk mówi o referendum ws. polexitu. „Sformułowaliśmy konkretny projekt”

Donald Tusk (fot. M.Fludra/NurPhoto/ Getty Images)
Donald Tusk (fot. M.Fludra/NurPhoto/ Getty Images)

Projekt zmian w konstytucji autorstwa PO ma trafić w poniedziałek do Sejmu – poinformował Donald Tusk. Zapewnił, że pod wnioskiem zebrano już wystarczającą liczbę podpisów parlamentarzystów. Zdaniem szefa Platformy ma to być „test na intencje PiS”. Odpowiadając na pytania internautów zdradził, że w jego propozycji zawarto zapis mówiący o ewentualnym referendum dotyczącym wyjścia z Unii Europejskiej.

„Donku, to pozytywne chłopaki”. Hasztag #TeściowaTuska nowym hitem internetu

„To są pozytywne chłopaki, więcej takich głupot nie zrobią” – wiadomość tej treści miała wysłać liderowi PO Donaldowi Tuskowi jego teściowa,...

zobacz więcej

– PiS twierdzi, że nie jest zainteresowany wyprowadzeniem Polski z UE, więc zaproponowałem przetestowanie tej intencji – powiedział Tusk w czwartek, prowadząc chat z użytkownikami Facebooka. Dodał, że chodzi o to, aby „nie uniemożliwić, ale bardzo utrudnić wyprowadzenie Polski z UE jakimś tanim politycznym chwytem, jakimś nocnym głosowaniem”.

Referendum ws. polexitu?


Przypomnijmy – w sobotę na konwencji krajowej PO w Płońsku Donald Tusk zaproponował prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu wspólne przedsięwzięcie: wpisanie do art. 90 konstytucji, że dla wypowiedzenia umowy międzynarodowej potrzebna jest w Sejmie i w Senacie większość 2/3 głosów.

– Zaproponowałem tę zmianę w konstytucji, sformułowaliśmy konkretny projekt. W poniedziałek wniosek trafi do Sejmu; właśnie zakończyliśmy zbieranie podpisów parlamentarzystów – dodał Tusk.

Argumentował, że „chodzi o bardzo czytelny, prosty sygnał do obywateli” i „mocny sygnał do wszystkich naszych partnerów: że dzisiaj rządzący nie chcą wyprowadzić Polski z Unii Europejskiej”.

– Ta poprawka przewiduje nie tylko te 2/3 (głosów w Sejmie i Senacie – red.), ale też, jeśli będzie taka wola narodu, referendum; taką poprawkę złożymy – zapowiedział Tusk.

Zobacz także: „Masz kłopot”. Tusk odczytał wiadomość od teściowej ws. urodzin Mazurka [WIDEO]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej